02.07.2022

„Akademeia students awestruck by fly practical”

02.07.2022

„Akademeia students awestruck by fly practical”

Grupa uczniów z Y12 oraz Y13 wraz z nauczycielem biologii, dr Markiem Baynes’em, odwiedzili w zeszłym miesiącu Wydział Zoologii na Uniwersytecie w Oxfordzie.

Relacja z ich wizyty: https://www.zoo.ox.ac.uk/

W relacji czytamy:

Członkowie Wigby Group byli pod wielkim wrażeniem entuzjazmu i zainteresowania ze strony uczniów. Z wielką chęcią poprowadzili zajęcia dla początkujących naukowców, które być może będą miały znaczący wpływ na ich dalsze zainteresowanie tą dziedziną wiedzy. Z tego co wiemy jeden z uczniów, zafascynowany przeprowadzonymi zajęciami praktycznymi, postanowił zakupić jedną z kluczowych pozycji Blackwells’a o genetyce.”

(org) „The Wigby Group were thoroughly impressed by the enthusiasm and interest shown by the students, and were thrilled to be able to provide a formative experience for the budding scientists. We even heard through the grapevine that one student was so excited by the practical that he immediately bought a huge primer on advanced genetics from Blackwells!”

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +