Poznaj naszą szkołę na comiesięcznym Online Open Evening – zarejestruj się już teraz!

26.11.2020

Colonial forms, decolonial transformations: schooling in contemporary urban Bolivia

26.11.2020

Podczas drugiego wykładu z serii Akademeia Faculty Lecture nasz nauczyciel geografii Marcin Stanek zabrał uczestników w fascynującą podróż do Boliwii, aby pokazać złożony i różnorodny edukacyjny, historyczny i narodowy krajobraz tego odległego kraju. Po wykładzie między uczestnikami rozgorzała bardzo interesująca dyskusja.

O wykładzie:

“This lecture was an intellectual journey to the heart of the Andean eduscape. Based on the author’s own ethnographic research, it explores everyday politics of decolonial schooling in urban Bolivia. Through an in-depth analysis of a variety of school-based approaches to ‘liberating and revolutionary’ education, the lecture shows how meanings of progressive education are contested and negotiated by a variety of actors within rigid structures of the country’s schooling system.”

Schooling in contemporary urban Bolivia