29.05.2022

Czym jest syndrom jerozolimski?

29.05.2022

Czym jest syndrom jerozolimski?

Sonia Blank, prowadząca zajęcia z Religioznawstwa oraz Wstępu do Nauk Humanistycznych w Akademeia High School, wzięła udział w panelu dyskusyjnym z okazji projekcji filmu „Looking for Jesus” Katarzyny Kozyry zorganizowanej przez Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dyskusja odbyła się w środę 3 kwietnia. Tematem wyjściowym seminarium była najnowsza praca Katarzyny Kozyry „Looking for Jesus”: link

Czym jest syndrom jerozolimski? Jednostką chorobową, objawem egzaltacji religijnej, magią miejsca, które zespala trzy wielkie religie i ich liczne mutacje? A może jeszcze czymś innym – poszukiwaniem tożsamości, której Jezus, wbrew temu, co się sądzi, zdaje się zaprzeczać?

Bohaterowie filmu Kozyry wierzą w Chrystusa wcielonego, który z wyroku Ojca zawiesza moment chwały bożej, czują się adeptami Boga ukrytego, lecz zarazem świadczącego. Naśladując Go, krocząc za Nim, nie zauważają jednak, jak bardzo wydają się na łup popularnej optyki i religijnego kiczu. Afirmując wizualny stereotyp, projektują na siebie Jego tożsamość, której w ludzkim ani boskim sensie nie posiada.

Czy rewizja procesu Jezusa z Nazaretu, której domaga się Alloro, jest fantazją ortodoksyjnego Żyda zaczytanego w Torze i zwichrowanego przez dewiacje interpretacyjne Kabały, czy raczej potrzebą ponownego odczytania roli Jezusa jako rewolucyjnego prawodawcy i Mesjasza, którego należy odzyskać dla Izraela?

W panelu po projekcji filmu wzięli udział autorka pracy – Katarzyna Kozyra, akademicy oraz profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego – Mira Marcinów, Andrzej Wajs, Natalia Zawiejska oraz prof. Zbigniew Pasek.

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +