fbpx

Akademeia Virtual Open Day on Saturday, October 16th at 10:00am. All invited. Registration required. 

Wróć
11.04.2019

Czym jest syndrom jerozolimski?

11.04.2019

Czym jest syndrom jerozolimski?

Sonia Blank, prowadząca zajęcia z Religioznawstwa oraz Wstępu do Nauk Humanistycznych w Akademeia High School, wzięła udział w panelu dyskusyjnym z okazji projekcji filmu “Looking for Jesus” Katarzyny Kozyry zorganizowanej przez Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dyskusja odbyła się w środę 3 kwietnia. Tematem wyjściowym seminarium była najnowsza praca Katarzyny Kozyry „Looking for Jesus”: link

Czym jest syndrom jerozolimski? Jednostką chorobową, objawem egzaltacji religijnej, magią miejsca, które zespala trzy wielkie religie i ich liczne mutacje? A może jeszcze czymś innym – poszukiwaniem tożsamości, której Jezus, wbrew temu, co się sądzi, zdaje się zaprzeczać?

Bohaterowie filmu Kozyry wierzą w Chrystusa wcielonego, który z wyroku Ojca zawiesza moment chwały bożej, czują się adeptami Boga ukrytego, lecz zarazem świadczącego. Naśladując Go, krocząc za Nim, nie zauważają jednak, jak bardzo wydają się na łup popularnej optyki i religijnego kiczu. Afirmując wizualny stereotyp, projektują na siebie Jego tożsamość, której w ludzkim ani boskim sensie nie posiada.

Czy rewizja procesu Jezusa z Nazaretu, której domaga się Alloro, jest fantazją ortodoksyjnego Żyda zaczytanego w Torze i zwichrowanego przez dewiacje interpretacyjne Kabały, czy raczej potrzebą ponownego odczytania roli Jezusa jako rewolucyjnego prawodawcy i Mesjasza, którego należy odzyskać dla Izraela?

W panelu po projekcji filmu wzięli udział autorka pracy – Katarzyna Kozyra, akademicy oraz profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego – Mira Marcinów, Andrzej Wajs, Natalia Zawiejska oraz prof. Zbigniew Pasek.

calendarclockconversationGroup 4Facebooki_icon7zdocdocxgifjpgodpodsodtpdfpngpptpptxicon_speakertxticon_video_playxlszippictureShapelightbulbline_moremapOvalGroup 7Group 7Page 1Twitterzoom_inzoom_plus+