Akademeia Virtual Open Day on Saturday, October 16th at 10:00am. All invited. Registration required.

04.10.2021

Faculty Lecture: Kłamstwo wygrywa, czyli dlaczego licencia poetica ma znaczenie w fikcji historycznej oraz w filmie?

04.10.2021

28 września dr Adam Anders wygłosił wykład pt. Kłamstwo wygrywa: dlaczego licencia poetica ma znaczenie w fikcji historycznej oraz w filmie.

Podczas pierwszego w tym roku wykładu z cyklu „Faculty Lectures’ Dr Anders wykorzystał interdyscyplinarne podejście do nauki, aby sprawdzić, co czyni w dzisiejszych czasach historię interesującą. Zbadał on przykłady z fikcji historycznej oraz filmu w celu zilustrowania przecinających się elementów rzemiosła narracyjnego i historiografii. Dr Anders podsumował wykład następująco: Jako pisarza oraz historyka interesuje mnie to, co czyni historię dobrą i to, gdzie zbiegają się rzemiosło narracyjne oraz historiografia. W swoim wykładzie starałem się omówić elementy rzemiosła narracyjnego typowego dla kultury Zachodu i pokazać w jaki sposób można je skutecznie wykorzystać przy tworzeniu fikcji historycznej oraz filmu.

“Historyczne teksty literackie często są bardzo niedokładne, ale nie zawsze jest jasnez czego to wynika. Dr Anders przedstawił w swoim wykładzie co tak naprawdę czyni dla nas historię wciągającą, a bohatera urzekającym. Przeanalizował bardzo różnorodne dzieła znane nam literatury i z dużego ekranu. Okazało się, że postacie historyczne nie zawsze doświadczają szczególnej transformacji i niekoniecznie działają z czysto szlachetnych pobudek, co sprawia, że dla potrzeby dramaturgii, twórcy lubią się dość często posługiwać licencia poetica. Fascynującym było dla mnie odkrycie, że chociaż wszystkie te zjawiska są kluczowe w kulturze Zachodu, to nie mają one równorzędnego znaczenia w arcydziełach Wschodu, gdzie popularne historie nie wymagają nawet konfliktu, co widzimy choćby na przykładzie słynnego Kishōtenketsu.”
Pola, Year 11

Faculty Lecture with Dr Adam Anders