27.09.2022

Faculty Lecture: Kłamstwo wygrywa, czyli dlaczego licencia poetica ma znaczenie w fikcji historycznej oraz w filmie?

27.09.2022

28 września dr Adam Anders wygłosił wykład pt. Kłamstwo wygrywa: dlaczego licencia poetica ma znaczenie w fikcji historycznej oraz w filmie.

Podczas pierwszego w tym roku wykładu z cyklu „Faculty Lectures’ Dr Anders wykorzystał interdyscyplinarne podejście do nauki, aby sprawdzić, co czyni w dzisiejszych czasach historię interesującą. Zbadał on przykłady z fikcji historycznej oraz filmu w celu zilustrowania przecinających się elementów rzemiosła narracyjnego i historiografii. Dr Anders podsumował wykład następująco: Jako pisarza oraz historyka interesuje mnie to, co czyni historię dobrą i to, gdzie zbiegają się rzemiosło narracyjne oraz historiografia. W swoim wykładzie starałem się omówić elementy rzemiosła narracyjnego typowego dla kultury Zachodu i pokazać w jaki sposób można je skutecznie wykorzystać przy tworzeniu fikcji historycznej oraz filmu.

„Historyczne teksty literackie często są bardzo niedokładne, ale nie zawsze jest jasnez czego to wynika. Dr Anders przedstawił w swoim wykładzie co tak naprawdę czyni dla nas historię wciągającą, a bohatera urzekającym. Przeanalizował bardzo różnorodne dzieła znane nam literatury i z dużego ekranu. Okazało się, że postacie historyczne nie zawsze doświadczają szczególnej transformacji i niekoniecznie działają z czysto szlachetnych pobudek, co sprawia, że dla potrzeby dramaturgii, twórcy lubią się dość często posługiwać licencia poetica. Fascynującym było dla mnie odkrycie, że chociaż wszystkie te zjawiska są kluczowe w kulturze Zachodu, to nie mają one równorzędnego znaczenia w arcydziełach Wschodu, gdzie popularne historie nie wymagają nawet konfliktu, co widzimy choćby na przykładzie słynnego Kishōtenketsu.”
Pola, Year 11

Faculty Lecture with Dr Adam Anders

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +