fbpx

Już w październiku 2021 ruszają nasze Kursy Przygotowawcze w wersji online. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów w wieku 12- 15 lat. Prosimy o kontakt pod adresem: akademeia.prep.courses@akademeia.edu.pl

Wróć
11.06.2018

“Kumple”

11.06.2018

“Kumple”

W ostatni piątek, nasi uczniowie obejrzeli dokument “Kumple” oraz odbyli interesującą i inspirującą rozmowę z jego bohaterem – Ryszardem Sawą, niewidomym maratończykiem oraz Joanną Kaczmarek, reżyserką filmu.

“KUMPLE”
Film dokumentalny

Zamknij oczy i spróbuj zrobić parę kroków. Zamknij oczy i spróbuj przebiec 42 km! Niemożliwe? Niewidomy maratończyk – Ryszard Sawa, bohater filmu dokumentalnego „Kumple”, każdego dnia udowadnia, że wszystko jest możliwe. W kompletnej ciemności przebiegł ponad 100 maratonów. Rysiek, żeby móc biegać musi mieć jednak obok siebie przewodnika. Od paru lat jest nim Felek. Godziny spędzone razem na wspólnych treningach zbliżają ich do siebie.

„Kumple” to historia o bieganiu, przyjaźni i umiejętności cieszenia się z małych rzeczy w życiu. To film przełamujący stereotyp postrzegania osoby niepełnosprawnej.

 

NASI GOŚCIE

Ryszard Sawa – matematyk i informatyk Polskiej Akademii Nauk, maratończyk.

Joanna Kaczmarek – reżyserka i scenarzystka, absolwentka Reżyserii Filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studiowała również Wiedzę o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Członkini zarządu Stowarzyszenia Kobiet Filmowców.

Zrealizowane przez nią podczas studiów na WRiTv krótkometrażowe etiudy fabularnych pokazywane były na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą. Autorka filmów dokumentalnych m.in.: „Gośka gola!“ (Studio Munka); „Kumple“ (SF Kronika). W ramach programu Teatroteka zrealizowała spektakl telewizyjny „Dzień dobry, wszyscy umrzemy“. Autorka scenariuszy do seriali telewizyjnych. Obecnie pracuje nad swoim pełnometrażowym debiutem fabularnym.

Kadry z filmu

„Kumple”
2014 | Film dokumentalny| 45min

Reżyseria i scenariusz: Joanna Kaczmarek
Zdjęcia: Piotr Niemyjski, PrzemysławNiczyporuk
Dźwięk: Michał Robaczewski, Piotr Nykowski
Montaż: Jan Kidawa Błoński jr
Muzyka: Krzysztof A.Janczak
Udźwiękowienie: Joanna Napieralska
Kierownik produkcji: Barbara Ławska
Opieka artystyczna: Paweł Kędzierski

Producent: SF Kronika Film
Współfinansowany przez PISF (Polski Instytut Sztuki Filmowej)
Produkcja: Polska

calendarclockconversationGroup 4Facebooki_icon7zdocdocxgifjpgodpodsodtpdfpngpptpptxicon_speakertxticon_video_playxlszippictureShapelightbulbline_moremapOvalGroup 7Group 7Page 1Twitterzoom_inzoom_plus+