02.07.2022

„God doesn’t play dice”

02.07.2022

„God doesn’t play dice”

Kolejny z serii wykład otwarty, będący częścią serii “Akademeia Faculty Lecture Series” będzie dotyczył Fizyki Kwantowej. Spotkanie poprowadzi Marcin Szala, Deputy Head w Akademeia High School.

Czwartek, 28 lutego 2019, godz. 18:30
Akademeia High School, Ledóchowskiej 2, Warsaw

Wykład odbędzie się w języku angielskim:

We associate Physics with certainty: with the mathematical precision of calculations. So it has been for many years. If there was uncertainty it was because our model was too complex, or because we could not take precise measurements.

With the advent of Quantum Mechanics however all this changed. Uncertainty became a feature of our fundamental understanding of the fabric of reality. For some, including Einstein, this was too much – hence his protestation that God does not play dice.

In this lecture we will look at the history of Quantum Mechanics and its philosophical implications for our understanding of the world. And yes, to satisfy the curious: a cat will also feature in the lecture.

Wykład poprowadzi Marcin Szala, Deputy Head w Akademeia High School.

Marcin Szala
Physics & Philosophy, University of Oxford

Marcin koncentruje się na przywództwie organizacyjnym, zwłaszcza w kontekście edukacyjnym. Ma doświadczenie w zarządzaniu firmą inżynieryjną i zespołem szkół (Szkoły ETE). Marcin współpracował przy wdrażaniu wielu programów tutorskich w Polsce i prowadził szkolenia dla tutorów w Polsce i za granicą. Jest współautorem książki o tutoringu oraz artykułów do pism branżowych. Umiejętności trenerskich uczył się w pracowni psychologicznej Elżbiety Sołtys. Jest Ślązakiem z wyboru, zakochanym mężem i ojcem. Uwielbia Szekspira i dobry jazz.

Osoby spoza naszej szkoły, zainteresowane udziałem w wykładzie prosimy o wysłanie maila na office@akademeia.edu.pl

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +