Dzień otwarty online już 17 października 2020. Zarejestruj się teraz!

23.03.2020

Jak uczyć się i funkcjonować w ograniczonej przestrzeni. Porady dla uczniów cz. 1

23.03.2020

Dr Marta Dżoga, Head of Wellbeing Team, Akademeia High School

Wybuch epidemii koronawirusa sprawił, że wszyscy czujemy obecnie niepokój i niepewność. Jest to również zupełnie nowa i nienaturalna sytuacja z twojej perspektywy – spędzasz znacznie więcej czasu w domu z rodzinami, a znacznie mniej widujesz się ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi.

Nauka z domu może okazać się nie lada wyzwaniem. Zapewne zmagasz się z myślami, jak w tym czasie zachować spokój, nie stracić motywacji, nie zwariować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą być dla ciebie użyteczne.

Wyznacz jasny podział dnia

• Living and working in confined space tip #1
  • Wyznaczenie rytmu dnia i wypracowanie rutyny jest bardzo ważne i pomaga zachować spokój.
  • Plan dnia powinien zawierać zarezerwowany czas na lekcje online, samodzielną naukę, relaks i odpoczynek, ćwiczenia fizyczne oraz na kontakty z bliskimi i przyjaciółmi.
  • Stwórz plan i zapisz go – na tablicy, na kartce, w komputerze. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na wprowadzenie go w życie. Odznaczaj punkty, które udało ci się zrobić. Nie wykreślaj ich ani nie usuwaj, to twoje sukcesy, niech więc pozostaną widoczne, by cały czas przypominały ci, co już zrealizowałeś.
  • Rozpoczynając zajęcia, przebierz się w normalne ubranie (zdecydowanie odradzam pozostawanie w piżamie przez cały dzień). Dla dziewczyn – jeśli do tej pory malowałaś się do szkoły, to nałóż makijaż również teraz. Usiądź przy biurku, nie zostawaj w łóżku.

• Zawrzyj „umowę” sam ze sobą: w czasie przeznaczonym na naukę, uczę się (i ignoruj np. wiadomości od znajomych).
  • Wypracuj sobie mały rytuał oznaczający koniec nauki czy pracy. Może to być np. zamknięcie laptopa albo schowanie go do szuflady.
  • Jeśli masz młodsze (i hałaśliwe) rodzeństwo, podziel swoje zadania pod względem ilości koncentracji, której wymaga ich wykonanie. Te wymagające większego skupienia wykonaj wczesnym rankiem lub po południu.
  • Pod koniec dnia poświęć chwilę na refleksję, która pomoże ci lepiej zrozumieć samego siebie i zaplanować kolejny dzień. Pomyśl, czy przytrafiło ci się dziś coś przyjemnego, co było dla ciebie dobre, w czym odniosłeś sukces, co sprawiło ci kłopot etc.

Wyznacz osobną przestrzeń do pracy

• Living and working in confined space tip #2

Chwilowo utraciłeś swoją naturalną przestrzeń do nauki. Jeśli więc to możliwe, stwórz taką przestrzeń w swoim domu. W miarę możliwości wyznacz osobny pokój, w którym będziesz się uczył online i odrabiał lekcje, lub przeznacz na ten cel osobny fragment swojego pokoju.

Choć to niełatwe, postaraj się nie mieć przy sobie telefonu podczas nauki. Najlepiej zostaw go poza pokojem, w którym się uczysz.

Efektywnie zarządzaj czasem

• Living and working in confined space tip #3

Dla większości młodych ludzi nauka z domu może być wyzwaniem – wiąże się bowiem z większą odpowiedzialnością i indywidualną pracą. Co możesz zrobić, by zachować skupienie i utrzymać motywację?

• Bądź bardziej skoncentrowany

Polecam ci lekturę poniższego artykułu:

• Podziel materiał na mniejsze części. W ten sposób stanie się on łatwiejszy do przyswojenia.
  • Pamiętaj, że elementem efektywnej nauki jest wplatanie regularnych przerw w dzień pracy. Trzymaj się zasady, że lekcje trwają od 30 do 50 minut, a potem następuje przerwa.
  • Stawiaj sobie cele i nagradzaj się za ich osiąganie (to mogą małe przyjemności, jak jedzenie czekoladek, słuchanie muzyki, oglądanie ulubionego filmu/serialu pod koniec dnia).
  • Spróbuj urozmaicać i uatrakcyjniać naukę np. poprzez rysowanie map myśli lub używanie mnemotechnik. Zobacz, które z nich sprawdzają się najlepiej w twoim przypadku:

• Zapisuj sobie motywacyjne cytaty albo swoje cele (np. zdjęcia wymarzonego uniwersytetu) i zawieś je w miejscu, w którym się uczysz.
  • Zadawaj pytania, rozwiewaj swoje wątpliwości, rozwiązuj problemy.
  • Poproś nauczycieli o informację zwrotną.
  • Pytaj swoich znajomych i nauczycieli o wskazówki, jak uczyć się efektywniej.
  • Korzystaj z konsultacji, które udostępnia ci szkoła.
  • Bądź świadomy tego, co zajmuje ci najwięcej czasu. Bądź ze sobą szczery! Podczas spotkań z mentorami otrzymasz wskazówki, które pomogą ci lepiej zarządzać czasem i być bardziej skupionym.