Wróć
05.06.2023

Jak uczyć się i funkcjonować w ograniczonej przestrzeni. Porady dla uczniów cz. 1

05.06.2023

Jak uczyć się i funkcjonować w ograniczonej przestrzeni. Porady dla uczniów cz. 1

Dr Marta Dżoga, Head of Wellbeing Team, Akademeia High School


Wybuch epidemii koronawirusa sprawił, że wszyscy czujemy obecnie niepokój i niepewność. Jest to również zupełnie nowa i nienaturalna sytuacja z twojej perspektywy – spędzasz znacznie więcej czasu w domu z rodzinami, a znacznie mniej widujesz się ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi.

Nauka z domu może okazać się nie lada wyzwaniem. Zapewne zmagasz się z myślami, jak w tym czasie zachować spokój, nie stracić motywacji, nie zwariować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą być dla ciebie użyteczne.

Wyznacz jasny podział dnia

 • Living and working in confined space tip #1
 • Wyznaczenie rytmu dnia i wypracowanie rutyny jest bardzo ważne i pomaga zachować spokój.
 • Plan dnia powinien zawierać zarezerwowany czas na lekcje online, samodzielną naukę, relaks i odpoczynek, ćwiczenia fizyczne oraz na kontakty z bliskimi i przyjaciółmi.
 • Stwórz plan i zapisz go – na tablicy, na kartce, w komputerze. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na wprowadzenie go w życie. Odznaczaj punkty, które udało ci się zrobić. Nie wykreślaj ich ani nie usuwaj, to twoje sukcesy, niech więc pozostaną widoczne, by cały czas przypominały ci, co już zrealizowałeś.
 • Rozpoczynając zajęcia, przebierz się w normalne ubranie (zdecydowanie odradzam pozostawanie w piżamie przez cały dzień). Dla dziewczyn – jeśli do tej pory malowałaś się do szkoły, to nałóż makijaż również teraz. Usiądź przy biurku, nie zostawaj w łóżku.

 

 • Zawrzyj „umowę” sam ze sobą: w czasie przeznaczonym na naukę, uczę się (i ignoruj np. wiadomości od znajomych).
 • Wypracuj sobie mały rytuał oznaczający koniec nauki czy pracy. Może to być np. zamknięcie laptopa albo schowanie go do szuflady.
 • Jeśli masz młodsze (i hałaśliwe) rodzeństwo, podziel swoje zadania pod względem ilości koncentracji, której wymaga ich wykonanie. Te wymagające większego skupienia wykonaj wczesnym rankiem lub po południu.
 • Pod koniec dnia poświęć chwilę na refleksję, która pomoże ci lepiej zrozumieć samego siebie i zaplanować kolejny dzień. Pomyśl, czy przytrafiło ci się dziś coś przyjemnego, co było dla ciebie dobre, w czym odniosłeś sukces, co sprawiło ci kłopot etc.

Wyznacz osobną przestrzeń do pracy

Chwilowo utraciłeś swoją naturalną przestrzeń do nauki. Jeśli więc to możliwe, stwórz taką przestrzeń w swoim domu. W miarę możliwości wyznacz osobny pokój, w którym będziesz się uczył online i odrabiał lekcje, lub przeznacz na ten cel osobny fragment swojego pokoju.

Choć to niełatwe, postaraj się nie mieć przy sobie telefonu podczas nauki. Najlepiej zostaw go poza pokojem, w którym się uczysz.

Efektywnie zarządzaj czasem

Dla większości młodych ludzi nauka z domu może być wyzwaniem – wiąże się bowiem z większą odpowiedzialnością i indywidualną pracą. Co możesz zrobić, by zachować skupienie i utrzymać motywację?

 • Bądź bardziej skoncentrowany

Polecam ci lekturę poniższego artykułu:

https://www.artofmanliness.com/articles/your-concentration-training-program-11-exercises-that-will-strengthen-your-attention/

 • Podziel materiał na mniejsze części. W ten sposób stanie się on łatwiejszy do przyswojenia.
 • Pamiętaj, że elementem efektywnej nauki jest wplatanie regularnych przerw w dzień pracy. Trzymaj się zasady, że lekcje trwają od 30 do 50 minut, a potem następuje przerwa.
 • Stawiaj sobie cele i nagradzaj się za ich osiąganie (to mogą małe przyjemności, jak jedzenie czekoladek, słuchanie muzyki, oglądanie ulubionego filmu/serialu pod koniec dnia).
 • Spróbuj urozmaicać i uatrakcyjniać naukę np. poprzez rysowanie map myśli lub używanie mnemotechnik. Zobacz, które z nich sprawdzają się najlepiej w twoim przypadku:

https://www.mindmapping.com/

https://www.mindtools.com/memory.html

https://www.learningassistance.com/2006/january/mnemonics.html

 

 • Zapisuj sobie motywacyjne cytaty albo swoje cele (np. zdjęcia wymarzonego uniwersytetu) i zawieś je w miejscu, w którym się uczysz.
 • Zadawaj pytania, rozwiewaj swoje wątpliwości, rozwiązuj problemy.
 • Poproś nauczycieli o informację zwrotną.
 • Pytaj swoich znajomych i nauczycieli o wskazówki, jak uczyć się efektywniej.
 • Korzystaj z konsultacji, które udostępnia ci szkoła.
 • Bądź świadomy tego, co zajmuje ci najwięcej czasu. Bądź ze sobą szczery! Podczas spotkań z mentorami otrzymasz wskazówki, które pomogą ci lepiej zarządzać czasem i być bardziej skupionym.
calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +