Wróć
30.03.2023

Jak uczyć się i funkcjonować w ograniczonej przestrzeni. Porady dla uczniów cz. 2

30.03.2023

Jak uczyć się i funkcjonować w ograniczonej przestrzeni. Porady dla uczniów cz. 2

Dr Marta Dżoga, Head of Wellbeing Team, Akademeia High School


Nauka z domu może okazać się nie lada wyzwaniem. Zapewne zmagasz się z myślami, jak w tym czasie zachować spokój, nie stracić motywacji, nie zwariować. Poniżej znajdziesz drugą porcję wskazówek, które mogą być dla ciebie użyteczne. Pierwszą część możesz znaleźć tutaj.

Komunikuj swoje potrzeby domownikom

Kwarantanna oznacza, że będziesz spędzać znacznie więcej czasu niż dotychczas z rodzicami i rodzeństwem. Zdecydowanie nie jest to łatwe! Z nimi też warto zawrzeć „umowę”.

  • Zastanów się nad swoimi potrzebami, nad tym, co jest dla Ciebie dobre, a co Ci przeszkadza.
  • Poproś rodziców o 20-30-minutową rozmowę na ten temat.

Discussion - parents and kids

 

  • Przygotuj się do tej rozmowy – stwórz listę rzeczy do omówienia, to pomoże Ci zachować spokój i precyzyjnie wyrazić swoje potrzeby. Jeśli to możliwe, przygotuj odpowiednie argumenty np. „Mam w tym tygodniu ważny esej do napisania, więc potrzebuję ograniczyć swoje obowiązki domowe”, „Potrzebuję korzystać z innego pokoju do zajęć online, w moim trudno jest mi się skupić”, „Proszę, żeby nikt nie wchodził do mojego pokoju, gdy drzwi są zamknięte”.

Pamiętaj: każda rozmowa z Twoimi rodzicami i wspólne spędzanie wolnego czasu jest inwestycją w wasze dobre relacje. Jest to również szansa na lepsze dogadanie się z nimi podczas kwarantanny.

Zauważaj i akceptuj to, jak się czujesz

  • Living and working in confined space tip

Masz prawo czuć się sfrustrowanym. Masz prawo czuć się pozbawionym swoich podstawowych praw i wolności. Złość, niepokój i stres to naturalne uczucia podczas wybuchu epidemii. Jeśli więc:

  • czujesz się przytłoczony smutkiem, depresją lub niepokojem,
  • masz problemy z koncentracją,
  • masz problemy z zasypianiem lub dręczą Cię koszmary,
  • odczuwasz fizyczne dolegliwości jak bóle głowy, ciała, żołądka

napisz maila do naszego zespołu ds. wellbeing – Marty Dżogi, Sylwii Barteli lub Ewy Petrushak.

Bądź na bieżąco

Postaraj się zrozumieć całą sytuację i to, że najrozsądniejszym wyjściem jest pozostanie w domu.

Brak najnowszych informacji może spowodować poczucie niepewności i zdenerwowanie. Oglądaj, czytaj, słuchaj wiadomości. Miej jednak na uwadze, że mogą pojawić się fake newsy i plotki, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Weryfikuj swoje źródła informacji!

Rób sobie przerwy od śledzenia newsów. Nieustanne słuchanie o pandemii może być bardzo stresujące. Ignoruj nierzeczowe informacje, które z reguły wzmagają obawy.

News

 

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +