Wróć
07.12.2022

Kabhi Khushi Kabhie Gham, a.k.a. Indian story of success and failure

07.12.2022

Kabhi Khushi Kabhie Gham, a.k.a. Indian story of success and failure

Kolejny z serii wykład otwarty, będący częścią serii „Akademeia Faculty Lecture Series” zostanie poprowadzony przez Katarzynę Borzym, Head of Social Department w naszym liceum.

Spotkanie będzie dotyczyło sytuacji gospodarczo-ekonomicznej w Indiach.

Czwartek, 29 listopada godz. 18:30
Akademeia High School
Ledóchowskiej 2

Wykład zostanie przeprowadzony w języku angielskim:

Over the past three decades, India has made one of the most impressive economic progresses the world has ever seen. Economic liberalization, which occurred at the beginning of 90’s brought about a significant change to the position of this country on the map of global powers. Number of Indian millionaires increased, the rise of middle class woke up a great purchasing potential, making India a very important contributor to the world’s economic activity.

At the same time, India still faces numerous problems, which were said to be solved through increased wealth. Poverty, illiteracy, corruption, inequality and environmental degradation are hindering the development, casting a shadow on the inspiring story of the success.

This lecture will concentrate mainly on the final results of the transformation. We will look at the story behind Indian economic success and most important macroeconomic indicators to answer several questions: Was this transformation a success? To what extent economic growth was in line with development? Who won and who lost on that transformation? And finally: Can Western countries export economic models, just as they export goods?


Wykład poprowadzi Katarzyna Borzym, Head of Social Sciences Department w naszym liceum. 

Katarzyna Borzym jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie gdzie studiowała Finanse i Rachunkowość oraz Ekonomię. Ukończyła również Psychologię i Filozogię na Uniwersytecie Warszawskim.Obecnie, pracuje nad swoim doktoratem w zakresie Ekonomii Behawioralnej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest autorką wielu artykułów i publikacji, wydanych w Polsce.

Katarzyna Borzym, w ramach programów wymiany studenckiej, kształciła się w międzynarodowym środowisku: w 2011 w Northeastern Illinois University w Stanach Zjednoczonych oraz w 2012 w Management Development Institute w Indiach. Ukończyła letni staż w Departamencie Global Business Services w Procter & Gamble.

Jako Head of Social Sciences Department, Katarzyna wykorzystuje swoją wiedzę w różnych kontekstach edukacyjnych by pokazać uczniom ogromne możliwości wynikające z interdyscyplinarnego podejścia do nauki. Mając na uwadze fakt, że w dzisiejszym świecie liczy się otwarty umysł, ambicja oraz ciekawość świata, stworzyła autorski program nauczania ekonomii, który wykazuje się wysokim stopniem interdyscyplinarności.


Wydarzenie jest otwarte dla naszych uczniów, ich rodzin oraz znajomych, naszej kadry oraz pracowników. Osoby spoza szkoły, zainteresowane udziałem w wykładzie prosimy o wysłanie maila do Marty Szewczyk marta.szewczyk@akademeia.edu.pl

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +