Wróć
05.02.2023

Koncert i wystawa fotograficzna

05.02.2023

Koncert i wystawa fotograficzna

Koncert świąteczny oraz wernisaż wystawy fotograficznej prac naszych uczniów odbyły się w niedzielę, 9 grudnia 2018 w naszej szkole.

Za nami piękny wieczór, w trakcie którego mogliśmy wysłuchać wielu wspaniałych występów. Gratulacje dla wszystkich artystów i muzyków!

BAND & Guitar Ensemble
Kacper Dworak, Y12 student (drums)
Agata Kożuchowska, Y12 student (voice and guitar)
Ludwika Borowska, Y12 (violin and voice)
Alex Nowakowska, Y12 (voice)
Rebeka Spalińska, Y11 (bass)

Repertuar:
„Baby it’s cold outside” Frank Loesser
„I’d rather go blind” Etta James
„Mary did you know?” Mark Lowry
„Superstition” Stevie Wonder

Występy solo:
Agata Kożuchowska „Sunflower” (original song)
Alex Nowakowska (voice) & Ludwika Borowska (violin) „Have Yourself a Merry Little Christmas” Ralph Blane


Oprócz sporej dawki muzycznych uniesień, moglibyśmy doświadczyć również wielu wrażeń estetycznych i wizualnych. Tego samego dnia, odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „The Neighbourhood”. Wystawa prezentuje wybór prac, stworzonych przez naszych uczniów podczas kursu Fotografii w naszym liceum. Wszystkim zaangażowanym serdecznie gratulujemy!

Anna Kozińska
Karolina Kozielska
Konstanty Konopiński
Gaja Hajdarowicz
Danuta Kozubska
Zuzanna Pękała
Antonia Ptak
Marianna Klimczak
Melania Krych
Julia Iwińska
Kondrad Kieli
Barbara Nohr
Józefina Dopierała
Kurator: Maciej Stępiński

Galeria zdjęć

„The Neighbourhood” project is a personal and artistic research on how a specific, geographic area may serve as a starting point to develop a photographic project based in different locations, referring to memories and values, family archives, social interactions, nature and spacial units or architecture.

Each and every one of them has its own interpretation of The Neighbourhood, a different point of view, tools, practice and methods. Some projects relate to famous photography series and artworks, starting from XIX century paintings, through the German typology masters from the ’60s and the ’90s supermodel photo sessions.

„I have a strong and confident understanding of my roots and what I consider my neighbourhood. I want this project to be a tribute to the place that raised me, watched over me and people who accompanied me in this journey” – says Karolina Kozielska.

„If I was supposed to conclude this in 30 seconds, I would say that this project is almost auto-descriptive, however not in a sense that it creates a nostalgic story about the place that I used to spend time in my early days, but presenting my way of thinking, understanding and communicating” – describes Kostek Konopiński

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +