Zapraszamy na Dzień Otwarty – 20 stycznia 2019 o godz. 14:00. Dowiedz się więcej

19.06.2018

Mikołaj Mieszkalski laureatem wyróżnienia w konkursie “Historia i kultura Żydów Polskich”

19.06.2018

Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że Mikołaj Mieszkalski otrzymał dyplom wyróżnienia za swój udział w konkursie “Historia i kultura Żydów Polskich”.

Serdecznie gratulujemy!

W roku szkolnym 2017/2018 Fundacja Shalom zorganizowała kolejną, trzynastą już edycję konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych „Historia i kultura Żydów polskich”. Po raz pierwszy, konkurs został ogłoszony w 50. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim, w 1993 roku. Od tego czasu odbywa się cyklicznie, co 2 lata.

Konkurs organizowany jest pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i pod patronatem naukowym Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego. Przy organizacji konkursu współpracuje również Ministerstwo Edukacji Izraela. Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwa Komitet Organizacyjny, któremu przewodniczy dr hab. Jolanta Żyndul (wcześniej prof. Feliks Tych oraz prof. Marcin Kula).

Każdej kolejnej edycji towarzyszył wzrost zainteresowania młodzieży konkursem, co dawało swój wyraz w stale rosnącej liczbie uczestników. Do tej pory w konkursie wzięło udział ponad 20 tys. uczniów.

Najlepsi uczestnicy konkursu mają szansę dostać się bez egzaminu na wybrane kierunki na Uniwersytecie Warszawskim (m. in. historia, filologia polska, orientalistyka (hebraistyka), dziennikarstwo i nauki społeczne) oraz Uniwersytecie Jagiellońskim (Instytut Judaistyki). W 2018 roku również Katedra Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego zaproponowała wolny wstęp na studia laureatom konkursu. (źródło: www.shalom.org.pl)