fbpx

Już w październiku 2021 ruszają nasze Kursy Przygotowawcze w wersji online. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów w wieku 12- 15 lat. Prosimy o kontakt pod adresem: akademeia.prep.courses@akademeia.edu.pl

Wróć
09.05.2018

“Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”

09.05.2018

“Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”

W piątek 20 kwietnia, w ramach zajęć wzbogacających nasi uczniowie udali się do muzeum POLIN na wystawę “Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”.

Oprócz wystawy “Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, mieli również okazję obejrzeć projekcję filmu “Kredens” (2007) w reżyserii Jacoba Dammasa. Zwieńczeniem ich wizyty w muzeum była rozmowa z Zygmuntem Stępińskim, Zastępcą Dyrektora ds.Komunikacji i Obsługi Klienta w muzeum POLIN oraz z Natalią Romik, kuratorką wystawy.

W 2018 mija 50. rocznica rozpoczęcia największej antysemickiej kampanii w powojennej historii Polski. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało program “Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, który przywraca pamięć o jej przyczynach, przebiegu i skutkach.

50 lat temu komunistyczne władze Polski rozpętały antysemicką kampanię, której kulminacją było wygnanie z kraju ok. 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego. Aby przypomnieć o przyczynach, przebiegu i dalekosiężnych skutkach wydarzeń z 1968 r. Muzeum POLIN realizuje rozbudowany program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”. Składa się on m.in. z wystawy czasowej, cyklu debat, spektakli teatralnych, oraz projektów edukacyjnych i naukowych. Ma skłonić do refleksji czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka.Źródło: www.polin.pl

Galeria zdjęć

  • Fot. Maciek Jazwiecki

  • Fot. Maciek Jazwiecki

  • Fot. Maciek Jazwiecki

  • Fot. Maciek Jazwiecki

  • Fot. Maciek Jazwiecki

  • Fot. Maciek Jazwiecki

  • Fot. Maciek Jazwiecki

  • Fot. Maciek Jazwiecki

  • Fot. Maciek Jazwiecki

Zygmunt Stępiński – absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, wydawca, dziennikarz, członek SARP i Polskiej Rady Architektury, współtwórca i wieloletni prezes zarządu Wydawnictwa MURATOR, współautor programów społecznych “Dom dostępny” i “Dom bez barier”.

Natalia Romik – doktorantka w Bartlett School of Architecture w University College London. Jest autorką wielu instalacji i wystaw, takich jak: “Urodziny Zamenhofa”, “Szyldy Sztetl”, “Nomadyczne Archiwum Sztetl”. Współpracowała z Nizio Design International, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. 

calendarclockconversationGroup 4Facebooki_icon7zdocdocxgifjpgodpodsodtpdfpngpptpptxicon_speakertxticon_video_playxlszippictureShapelightbulbline_moremapOvalGroup 7Group 7Page 1Twitterzoom_inzoom_plus+