Wróć
05.02.2023

Obóz dla dzieci uchodźców

05.02.2023

Obóz dla dzieci uchodźców

Tego lata nasi uczniowie zorganizowali dwutygodniowe półkolonie dla dzieci uchodźców mieszkających w Warszawie.

Uczestnicy w wieku 7-13 lat to uchodźcy z krajów pogrążonych w konflikcie takich jak Irak czy Kirgistan, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Podczas półkolonii dzieci miały okazję do zabawy, nawiązania nowych przyjaźni oraz wzięcia udziału w ciekawych wycieczkach. Nasi uczniowie zabrali je do zoo, parku trampolin i do siedziby Polskiego Radia. Wspólnie odwiedzili też Centrum Nauki Kopernik oraz Łazienki. Zorganizowali im również liczne zajęcia i warsztaty na terenie naszej szkoły.

Julia Piłka, uczennica  Year 12 naszego liceum i jedna ze współorganizatorek półkolonii, podzieliła się z nami swoimi refleksjami na temat tego niesamowitego przedsięwzięcia:

“I have improved my interpersonal skills. I have learnt how to interact with children and gain their trust and respect. As a result, they shared their personal stories with me, which made me understand their backgrounds and reasons for migration.

I have expanded my knowledge about refugees – I got an insight into their everyday lives. In addition, I have gained some hands-on experience in organising events for minors, such as parental care issues. Lastly, I have developed my campaigning and securing sponsorship skills which will be extremely helpful in further events.

Seeing the tremendous happiness of the kids caused by for example getting ice-cream or pizza motivated me to work the hardest possible on providing them with great memories. All these experiences made me decide to help organising the refugee camp again next year.”

 

Poniżej przytaczamy również przemyślenia, Alicii Siddons, absolwentki Akademeia Tutorial College i woluntariuszki półkolonii:

It was a privilege to be part of a summer programme that enriched, inspired and thoroughly entertained participants and volunteers alike. Whether playing sport games, singing karaoke or grappling with foreign languages, there was never a dull moment to be had. It isn’t often that one has the opportunity to reach out across a range of age, cultural and language barriers – and it isn’t always the easiest of tasks either. But what a heartwarming experience to find one’s efforts received with joy, gratitude and earnest gestures of friendship! I can’t imagine volunteering for anything more worthwhile.”

Zdjęcia z półkolonii

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +