Piątki są w naszej szkole wyjątkowe. Tym razem naszym gościem był Łukasz Śródka – reżyser filmu „W absolutnej ciszy”.
W ostatni piątek, w ramach Friday Enrichment Program, zorganizowaliśmy dla naszych uczniów pokaz filmu „W absolutnej ciszy”. Gościliśmy reżysera, Łukasza Śródkę, który opowiedział nam o swoim projekcie.
Kilka słów o filmie
Rok 1971. Ogólnopolskie sympozjum artystyczne „Ziemia Zgorzelecka”. Wrocławski artysta Konrad Jarodzki bierze kilka szpul bawełnianej taśmy i udaje się do pobliskiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Tam rozciąga kilka kilometrów białej materii, próbując w szaleńczym wysiłku okiełznać niejako znajdującą się wokół przestrzeń. Tak powstaje akcja „Zapis przestrzeni”.
Do dziś na zdjęciach z tego wydarzenia uderza kontrast między przecinającą powietrze rachityczną taśmą a dominującym, bezdusznym, budzącym niepokój krajobrazem. Fascynująca manifestacja kruchości działań jednostki w zderzeniu z naturą, kulturą i jednocześnie świadectwo niezłomności ludzkiego dążenia w próbach nadawania sensu otaczającej nas rzeczywistości. Symbol życia i twórczości Konrada Jarodzkiego, a może i człowieka w ogóle.
„To poetycka wizja artystycznej drogi malarza spleciona z opowieściami wrocławskich twórców, m.in. wywodzących się z jego pracowni i krytyków sztuki. … W pracach Jarodzkiego abstrakcja miesza się z ekspresją, a w filmie Śródki melancholia łączy się z szacunkiem dla dorobku mistrza.” Marcin Radomski (festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty)
„Film skupiony, precyzyjnie kadrowany i toczący się niespiesznie, mówi o życiu i twórczości malarza, który mimo swych 90 lat nieustannie tworzy obrazy. Już na początku wprowadzani jesteśmy w monumentalny pejzaż, który ewidentnie inspiruje malarza, a kolejne sceny są niczym innym jak ożywającymi w realu malarskimi wizjami. To film intymny, głęboki i pełen zadumy. Poza wypowiedziami bohatera narrację wyznaczają analizy zaproszonych innych twórców, historyków i krytyków sztuki, które przedzielane są dokumentacją prac i świetnym materiałem archiwalnym przypominającym powojenne życie Wrocławia. Wśród nich są również zdjęcia i fragmenty filmów z pracowni prof. Konrada Jarodzkiego, będącej oazą wolności we wrocławskiej uczelni plastycznej.” Agata Saraczyńska (Gazeta Wyborcza)