fbpx

Już w październiku 2021 ruszają nasze Kursy Przygotowawcze w wersji online. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów w wieku 12- 15 lat. Prosimy o kontakt pod adresem: akademeia.prep.courses@akademeia.edu.pl

Wróć
12.02.2018

Pokaz filmu “W absolutnej ciszy”

12.02.2018

Pokaz filmu “W absolutnej ciszy”

Piątki są w naszej szkole wyjątkowe. Tym razem naszym gościem był Łukasz Śródka – reżyser filmu “W absolutnej ciszy”.

W ostatni piątek, w ramach Friday Enrichment Program, zorganizowaliśmy dla naszych uczniów pokaz filmu “W absolutnej ciszy”. Gościliśmy reżysera, Łukasza Śródkę, który opowiedział nam o swoim projekcie.

 

Kilka słów o filmie

Rok 1971. Ogólnopolskie sympozjum artystyczne „Ziemia Zgorzelecka”. Wrocławski artysta Konrad Jarodzki bierze kilka szpul bawełnianej taśmy i udaje się do pobliskiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Tam rozciąga kilka kilometrów białej materii, próbując w szaleńczym wysiłku okiełznać niejako znajdującą się wokół przestrzeń. Tak powstaje akcja „Zapis przestrzeni”.

Do dziś na zdjęciach z tego wydarzenia uderza kontrast między przecinającą powietrze rachityczną taśmą a dominującym, bezdusznym, budzącym niepokój krajobrazem. Fascynująca manifestacja kruchości działań jednostki w zderzeniu z naturą, kulturą i jednocześnie świadectwo niezłomności ludzkiego dążenia w próbach nadawania sensu otaczającej nas rzeczywistości. Symbol życia i twórczości Konrada Jarodzkiego, a może i człowieka w ogóle.

To poetycka wizja artystycznej drogi malarza spleciona z opowieściami wrocławskich twórców, m.in. wywodzących się z jego pracowni i krytyków sztuki. … W pracach Jarodzkiego abstrakcja miesza się z ekspresją, a w filmie Śródki melancholia łączy się z szacunkiem dla dorobku mistrza.” Marcin Radomski (festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty)

Film skupiony, precyzyjnie kadrowany i toczący się niespiesznie, mówi o życiu i twórczości malarza, który mimo swych 90 lat nieustannie tworzy obrazy. Już na początku wprowadzani jesteśmy w monumentalny pejzaż, który ewidentnie inspiruje malarza, a kolejne sceny są niczym innym jak ożywającymi w realu malarskimi wizjami. To film intymny, głęboki i pełen zadumy. Poza wypowiedziami bohatera narrację wyznaczają analizy zaproszonych innych twórców, historyków i krytyków sztuki, które przedzielane są dokumentacją prac i świetnym materiałem archiwalnym przypominającym powojenne życie Wrocławia. Wśród nich są również zdjęcia i fragmenty filmów z pracowni prof. Konrada Jarodzkiego, będącej oazą wolności we wrocławskiej uczelni plastycznej.” Agata Saraczyńska (Gazeta Wyborcza)

Pobierz katalog o filmie

Kadry z filmu

Kilka słów o Konradzie Jarockim

Konrad Jarodzki jest wybitnym artystą polskim. Urodził się 31.12.1927 roku w Zaklikowie (dzisiejsze województwo podkarpackie), od roku 1949 związany z Wrocławiem. W latach 1949-1958 ukończył studia architektoniczne na Politechnice Wrocławskiej oraz studia malarskie w PWSSP we Wrocławiu.

Malarz, architekt, pedagog, opozycjonista, wieloletni rektor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (wcześniej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych), prezes wrocławskiego okręgu ZPAP (1975-78), członek Prezydium Stołecznego Komitetu Panoramy Racławickiej oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuki AIAP, współtwórca słynnej grupy artystycznej Szkoła Wrocławska, uczestnik kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą.

Laureat prestiżowych nagród i odznaczeń, m.in. „Zasłużony działacz kultury” (1972), „Zasłużony dla Wrocławia” (1977) i „Złoty Krzyż Zasługi” (1980).

Przestrzeń jest przedmiotem mojego malarstwa. Przez uzyskanie jak najbardziej sugestywnego złudzenia pragnę wyrazić ową nieprawdę, jaką jest zamiana ściany obrazu w otwarte okno obrazu. Zniknięcie obrazu jako przedmiotu i nadanie mu rangi stymulatora przeżyć, umożliwienie odbiorcy zapomnienia o sytuacji rzeczywistej, jaką jest: widz –przestrzeń – obraz i uwierzenie w sytuację nową: widz – przestrzeń – przestrzeń.Konrad Jarodzki

Kilka słów o Łukaszu Śródce

Reżyser, scenarzysta, kolorysta, operator obrazu i producent filmowy. Twórca projektów dokumentalnych, fabularnych, eksperymentalnych i komercyjnych. Współzałożyciel i Dyrektor Kreatywny niezależnego wrocławskiego studia filmowego Camera Nera. Laureat IX Dolnośląskiego Konkursu Filmowego oraz polskich i międzynarodowych nagród filmowych.

Jego prace pokazywane były na festiwalach w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Azji. Posiada bogate doświadczenie życiowe i zawodowe, obejmujące wieloletni pobyt w Kanadzie, Włoszech i Hiszpanii. Z wykształcenia literaturoznawca.

calendarclockconversationGroup 4Facebooki_icon7zdocdocxgifjpgodpodsodtpdfpngpptpptxicon_speakertxticon_video_playxlszippictureShapelightbulbline_moremapOvalGroup 7Group 7Page 1Twitterzoom_inzoom_plus+