Wróć
05.02.2023

Pokaz filmu „W absolutnej ciszy”

05.02.2023

Pokaz filmu „W absolutnej ciszy”

Piątki są w naszej szkole wyjątkowe. Tym razem naszym gościem był Łukasz Śródka – reżyser filmu „W absolutnej ciszy”.

W ostatni piątek, w ramach Friday Enrichment Program, zorganizowaliśmy dla naszych uczniów pokaz filmu „W absolutnej ciszy”. Gościliśmy reżysera, Łukasza Śródkę, który opowiedział nam o swoim projekcie.

 

Kilka słów o filmie

Rok 1971. Ogólnopolskie sympozjum artystyczne „Ziemia Zgorzelecka”. Wrocławski artysta Konrad Jarodzki bierze kilka szpul bawełnianej taśmy i udaje się do pobliskiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Tam rozciąga kilka kilometrów białej materii, próbując w szaleńczym wysiłku okiełznać niejako znajdującą się wokół przestrzeń. Tak powstaje akcja „Zapis przestrzeni”.

Do dziś na zdjęciach z tego wydarzenia uderza kontrast między przecinającą powietrze rachityczną taśmą a dominującym, bezdusznym, budzącym niepokój krajobrazem. Fascynująca manifestacja kruchości działań jednostki w zderzeniu z naturą, kulturą i jednocześnie świadectwo niezłomności ludzkiego dążenia w próbach nadawania sensu otaczającej nas rzeczywistości. Symbol życia i twórczości Konrada Jarodzkiego, a może i człowieka w ogóle.

To poetycka wizja artystycznej drogi malarza spleciona z opowieściami wrocławskich twórców, m.in. wywodzących się z jego pracowni i krytyków sztuki. … W pracach Jarodzkiego abstrakcja miesza się z ekspresją, a w filmie Śródki melancholia łączy się z szacunkiem dla dorobku mistrza.” Marcin Radomski (festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty)

Film skupiony, precyzyjnie kadrowany i toczący się niespiesznie, mówi o życiu i twórczości malarza, który mimo swych 90 lat nieustannie tworzy obrazy. Już na początku wprowadzani jesteśmy w monumentalny pejzaż, który ewidentnie inspiruje malarza, a kolejne sceny są niczym innym jak ożywającymi w realu malarskimi wizjami. To film intymny, głęboki i pełen zadumy. Poza wypowiedziami bohatera narrację wyznaczają analizy zaproszonych innych twórców, historyków i krytyków sztuki, które przedzielane są dokumentacją prac i świetnym materiałem archiwalnym przypominającym powojenne życie Wrocławia. Wśród nich są również zdjęcia i fragmenty filmów z pracowni prof. Konrada Jarodzkiego, będącej oazą wolności we wrocławskiej uczelni plastycznej.” Agata Saraczyńska (Gazeta Wyborcza)

Pobierz katalog o filmie

Kadry z filmu

Kilka słów o Konradzie Jarockim

Konrad Jarodzki jest wybitnym artystą polskim. Urodził się 31.12.1927 roku w Zaklikowie (dzisiejsze województwo podkarpackie), od roku 1949 związany z Wrocławiem. W latach 1949-1958 ukończył studia architektoniczne na Politechnice Wrocławskiej oraz studia malarskie w PWSSP we Wrocławiu.

Malarz, architekt, pedagog, opozycjonista, wieloletni rektor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (wcześniej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych), prezes wrocławskiego okręgu ZPAP (1975-78), członek Prezydium Stołecznego Komitetu Panoramy Racławickiej oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuki AIAP, współtwórca słynnej grupy artystycznej Szkoła Wrocławska, uczestnik kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą.

Laureat prestiżowych nagród i odznaczeń, m.in. „Zasłużony działacz kultury” (1972), „Zasłużony dla Wrocławia” (1977) i „Złoty Krzyż Zasługi” (1980).

Przestrzeń jest przedmiotem mojego malarstwa. Przez uzyskanie jak najbardziej sugestywnego złudzenia pragnę wyrazić ową nieprawdę, jaką jest zamiana ściany obrazu w otwarte okno obrazu. Zniknięcie obrazu jako przedmiotu i nadanie mu rangi stymulatora przeżyć, umożliwienie odbiorcy zapomnienia o sytuacji rzeczywistej, jaką jest: widz –przestrzeń – obraz i uwierzenie w sytuację nową: widz – przestrzeń – przestrzeń.Konrad Jarodzki

Kilka słów o Łukaszu Śródce

Reżyser, scenarzysta, kolorysta, operator obrazu i producent filmowy. Twórca projektów dokumentalnych, fabularnych, eksperymentalnych i komercyjnych. Współzałożyciel i Dyrektor Kreatywny niezależnego wrocławskiego studia filmowego Camera Nera. Laureat IX Dolnośląskiego Konkursu Filmowego oraz polskich i międzynarodowych nagród filmowych.

Jego prace pokazywane były na festiwalach w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Azji. Posiada bogate doświadczenie życiowe i zawodowe, obejmujące wieloletni pobyt w Kanadzie, Włoszech i Hiszpanii. Z wykształcenia literaturoznawca.

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +