Wróć
25.03.2023

Purnonsens w wyklejankach Wisławy Szymborskiej

25.03.2023

Purnonsens w wyklejankach Wisławy Szymborskiej

W trakcie wczorajszego spotkania, Michał Rusinek, sekretarz Wisławy Szymborskiej w latach 1996-2012, przedstawił nam portret noblistki, którego do tej pory nie znaliśmy.

Portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.

Wisława Szymborska przez wiele lat tworzyła pocztówkowe kolaże, które wysyłała przyjaciołom na różne okazje. Tworzenie kolaży, czy też, jak sama nazywała je Szymborska, „wyklejanek”, było jednym z jej ulubionych zajęć. Przygotowywała je z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Podobnie jak poezję, tak i wyklejanki Szymborskiej charakteryzują trafne pointy i surrealistyczne  poczucie humoru.

Przygotowana wystawa – wybór kilkudziesięciu kolaży, wybranych z ponad 1000 stworzonych przez poetkę – jest o tyle interesująca, że wyklejanki tworzone przez Wisławę Szymborską stanowią swego rodzaju przypisy do jej literackiej twórczości: dają wgląd w twórczą wyobraźnię Poetki, a ponadto oferują rzadką możliwość zaprezentowania Noblistki od innej, mniej znanej strony.

Wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej została pokazana po raz pierwszy w lutym 2013 roku w krakowskiej PRACOWNI w Pałacu pod Baranami, przy okazji obchodów pierwszej rocznicy śmierci Poetki. Kolaże Szymborskiej zachwyciły i zainteresowały instytucje kulturalne na całym świecie.  Wystawa do tej pory była pokazywana w wielu miastach Polski (m.in. w Toruniu, w MOCAK-u w Krakowie, w Łodzi, Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu), a także za granicą, m.in. w  Niemczech (Frankfurt nad Menem, Düsseldorf, Norymberga) we Włoszech (Rzym, Bolonia, Sardynia), w Hiszpanii (Madryt, Barcelona), na Węgrzech (Budapeszt), w Bułgarii (Sofia), oraz w Chinach (Makau) i Kazachstanie (Astana).

Na wystawie w naszym liceum, obok prac Szymborskiej pojawiły się również kolaże naszych uczniów zainspirowane jej twórczością. Wystawa potrwa do 21 października.

Galeria zdjęć

Z wstępu do wystawy:

Niewiele było trzeba: prostokąta matowego kartonika – mógł być  błękitnawy albo kremowy, porządnego kleju do papieru, nożyczek, materiałów do wycinania, no i Wisławy Szymborskiej.(…) Materiały do wycinania znajdowała sama: z tytułów gazet, magazynów, reprodukcji zdjęć, starych pocztówek. Ale ona te materiały unieważniała. Nadal nosiły cechy własne, pierwotne, dawały się rozpoznać, ale – wycięte z kontekstu – zaczynały pod jej ręką budować nowe światy: nieco surrealistyczne, kipiące humorem i ciepłem, i poczuciem wolności. (…)       

Wysyłała je do przyjaciół, ludzi bliskich, a miała ich na tyle sporo, że zrobienie wycinanek musiało zajmować wiele godzin. Wiedziała, że przyjaciele czekają, szczególnie pod koniec grudnia, na takie właśnie życzenia noworoczne, i prawie nigdy ich nie zawodziła. Pamiętała także o szczególnych okazjach każdego z przyjaciół, które wyklejankami komentowała. (…)       

Wyklejanki są dziełem sztuki, to jasne. Są także sygnaturą Wisławy Szymborskiej. Warto jednak zwrócić uwagę na ich sens, chyba najważniejszy: są śladem przyjaźni i wezwaniem do przyjaźni.

Prof. Leonard Neuger (Uniwersytet w Sztokholmie)


Nasi goście mieli również możliwość wzięcia udziału w cichej aukcji zorganizowanej przez Fundację Wisławy Szymborskiej.

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +