W trakcie wczorajszego spotkania, Michał Rusinek, sekretarz Wisławy Szymborskiej w latach 1996-2012, przedstawił nam portret noblistki, którego do tej pory nie znaliśmy.
Portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.
Wisława Szymborska przez wiele lat tworzyła pocztówkowe kolaże, które wysyłała przyjaciołom na różne okazje. Tworzenie kolaży, czy też, jak sama nazywała je Szymborska, „wyklejanek”, było jednym z jej ulubionych zajęć. Przygotowywała je z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Podobnie jak poezję, tak i wyklejanki Szymborskiej charakteryzują trafne pointy i surrealistyczne poczucie humoru.
Przygotowana wystawa – wybór kilkudziesięciu kolaży, wybranych z ponad 1000 stworzonych przez poetkę – jest o tyle interesująca, że wyklejanki tworzone przez Wisławę Szymborską stanowią swego rodzaju przypisy do jej literackiej twórczości: dają wgląd w twórczą wyobraźnię Poetki, a ponadto oferują rzadką możliwość zaprezentowania Noblistki od innej, mniej znanej strony.
Wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej została pokazana po raz pierwszy w lutym 2013 roku w krakowskiej PRACOWNI w Pałacu pod Baranami, przy okazji obchodów pierwszej rocznicy śmierci Poetki. Kolaże Szymborskiej zachwyciły i zainteresowały instytucje kulturalne na całym świecie. Wystawa do tej pory była pokazywana w wielu miastach Polski (m.in. w Toruniu, w MOCAK-u w Krakowie, w Łodzi, Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu), a także za granicą, m.in. w Niemczech (Frankfurt nad Menem, Düsseldorf, Norymberga) we Włoszech (Rzym, Bolonia, Sardynia), w Hiszpanii (Madryt, Barcelona), na Węgrzech (Budapeszt), w Bułgarii (Sofia), oraz w Chinach (Makau) i Kazachstanie (Astana).
Na wystawie w naszym liceum, obok prac Szymborskiej pojawiły się również kolaże naszych uczniów zainspirowane jej twórczością. Wystawa potrwa do 21 października.