Ograniczona liczba miejsc na rok akademicki 2021/22 jest wciąż dostępna. Zainteresowanych prosimy o kontakt z działem Admissions.

01.03.2021

Seminarium Science Talks: nowotwory i ich wpływ na ludzkie komórki

01.03.2021

Seminarium Science Talks: nowotwory i ich wpływ na ludzkie komórki

24 lutego dr Katarzyna Leszczyńska była poprowadziła kolejne seminarium z cyklu „Science Talks”, podczas którego opowiedziała uczniom o nowotworach i ich wpływie na ludzkie komórki.

Dr Leszczyńska objaśniała molekularne mechanizmy odpowiedzialne za mutacje i progresje różnych stadiów raka. Opisała również, jak niedobór tlenu, może wpływać na komórki i skuteczność terapii.

Uczniowie otrzymali również obszerne podsumowanie procesów odpowiedzialnych za powstawanie raka i dostępnych możliwości leczenia. Dr Leszczyńska chętnie dzieliła się także swoimi doświadczeniami ze studiów w Wielkiej Brytanii, gdzie obroniła doktorat  w zakresie nauk biomedycznych na University of Birmingham, a następnie kontynuowała badania na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Uczniowie o seminarium:

The lecture was extremely interesting! I was able to learn so many new information about the field I’m genuinely interested in! Very often it might be exhausting to search the information in the articles throughout the internet, and this lecture was a perfect opportunity to ask the questions and get the answer faster!

~ Liubou

The lecture covered numerous topics regarding cancer, cancer treatment and different symptoms and cases. The content was balanced between very generalized and, on the contrary, very detailed information regarding hypoxia. It is extraordinary and encouraging to learn that concepts for cancer treatment come to life after serious talks and experiments as well as simple ideas that turn out to be really effective. I suppose the lesson started a very interesting thought process for many students. Dr Leszczyńska introduced the way cancerous cells work and travel through the body and very complex treatments. After the lecture, I jumped into all the books I had at home and different scientific articles concerning cancer stem cells, hypoxia and numerous cancer treatments. I guess that was the goal, but I am once again mesmerized by how beautiful learning can be and how frustrating a lack of knowledge can get.

~Maria

Cancer – a disease of our cells