30.09.2022

Spotkanie z Haliną Birenbaum

30.09.2022

Spotkanie z Haliną Birenbaum

W piątek 11 maja odwiedziła nas Halina Birenbaum – ocalona z Holocaustu, pisarka, tłumaczka, poetka. W trakcie spotkania z uczniami, podzieliła się z nimi swoimi wspomnieniami i refleksjami z II Wojny Światowej.

Halina Birenbaum urodziła się w Warszawie w 1929r. Razem z matką, ojcem, braćmi – Chilkiem i Markiem – mieszkała w Dzielnicy Północnej (dzisiejszy Muranów). To właśnie tu chodziła do szkoły, tu miała przyjaciół. W czasie II wojny światowej była więźniem w kilku obozach koncentracyjnych: Majdanku, Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Neustadt-Glewe gdzie doczekała wyzwolenia. W 1947 r. wyemigrowała do Izraela.

Halina Birenbaum jest polsko-izraelską pisarką, poetką i tłumaczką, autorką książek

• „Nadzieja umiera ostatnia” (1967),
  • „Powrót do ziemi praojców” (1991),
  • „Każdy odzyskany dzień” (1998),
  • „Wołanie o pamięć” (1999),
  • „Spotkania z młodzieżą” (2001),
  • „Życie każdemu drogie” (2005),
  • „Szukam życia u umarłych – wywiad rzeka” (2013),

oraz kilku tomów wierszy, w tym wierszy zebranych „Moje życie zaczęło się od końca” (2010). Jej utwory zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

Laureatka nagrody Człowieka Pojednania 2001 przyznanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Tegoroczna Superbohaterka „Wysokich Obcasów”. W 2018 r. otrzymała tytuł honorowego obywatela Warszawy.

• fot. F11 – Studio

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +