Wróć
30.03.2023

„The marvellous aesthetics of Surrealism”

30.03.2023

„The marvellous aesthetics of Surrealism”

Wykład otwarty, będący częścią serii „Akademeia Faculty Lecture Series” zostanie poprowadzony przez dr Karolinę Watras, Deputy Head w naszym liceum, absolwentkę Uniwersytetu w Cambridge oraz Courtauld Institute of Art w Londynie.

Wykład odbędzie się w języku angielskim:

Founded in Paris in 1924, Surrealism was conceived as a worldview and a way of life, seeking to instigate a social and political change. Although the Surrealist group was initially formed as a literary enterprise, it became one of the most influential movements in 20th century art and visual culture.

The lecture will consider the ways in which Surrealism’s search for the marvellous challenged and transformed traditional aesthetics through a variety of media; from automatic drawing, through painting, photography, collage, and Surrealist objects. The convulsive beauty and the uncanny dimensions of Surrealist works transform our vision of both art and the world around us.

Czwartek, 25 października o godz. 18:30 
Akademeia High School, Ledóchowskiej 2


Dr Karolina Watras studia I stopnia z Historii Sztuki ukończyła w Christ’s College na Uniwersytetcie w Cambridge. Studiowała Gothic Architecture w Courtauld Institute of Art w Londynie, uzyskując tytuł magistra. Wróciła na Uniwersytet w Cambridge, gdzie ukończyła studia III stopnia oraz zrobiła doktorat z Historii Sztuki w Jesus College.

Dr Watras była wykładowcą w Departamencie Historii Sztuki, Dyrektorem ds Akademickich w Jesus oraz Trinity College, oraz była odpowiedzialna za program nauczania w Instytucie Studiów Uzupełniających na Uniwersytecie w Cambridge. Po powrocie do Polski w 2014 roku, zasiliła szeregi Akademei.

Zainteresowania akademickie dr Watras koncentrują się wokół Surrealizmu, międzyregionalnej współpracy pomiędzy twórcami awangardy w XX wieku, sztuki w obliczu totalitaryzmów, XX wiecznych teorii dotyczących pojęcia estetyki. Zarówno w swojej pracy akademickiej jak i w swojej pracy z uczniami, dr Watras przywiązuje dużą wagę do interdyscyplinarnego podejścia do nauki, którym jako Head of Humanities Department próbuje zarazić swoich uczniów.


Wydarzenie jest otwarte dla naszych uczniów, ich rodzin oraz znajomych, naszej kadry oraz pracowników. Osoby spoza szkoły, zainteresowane udziałem w wykładzie prosimy o wysłanie maila do Marty Szewczyk marta.szewczyk@akademeia.edu.pl

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +