28.05.2022

Wykład otwarty „Chemistry that we take for granted”

28.05.2022

Wykład otwarty „Chemistry that we take for granted”

Zapraszamy na wykład otwarty „Chemistry that we take for granted” naszego nauczyciela chemii, dr Marka Kelly’ego.

Czwartek, 12 marca o godz. 18:30
Akademeia High School, Ledóchowskiej 2, Warszawa

Wykład odbędzie się w języku angielskim:

„Chemistry that we take for granted” – a lecture exploring several materials and chemical processes that I believe we take for granted in our everyday lives. Some that we know and use regularly, such as the production and structure of paper and why this makes it so useful for different purposes, and some that are hidden from us, such the growth and uses of carbon based nano-materials.
As an example, I will be sharing research experience from my PhD, during which I was investigating the chemical process used to grow diamond films, showing that diamond has more uses than just jewellery!

Dr Mark Kelly
BSc Chemistry, Heriot Watt University
PhD Physical Chemistry, University of Bristol
PGCE, University of West England

Po uzyskaniu stopnia licencjata z Chemii, Mark otrzymał ofertę pracy w Sasol Technologies Ltd, gdzie był zaangażowany w badania heterogenicznej i homogenicznej katalizy. Mark opuścił to stanowisko, aby ukończyć doktorat w Bristolu, gdzie specjalizował się w diagnostyce plazmowej w fazie gazowej i modelowaniu osadzania chemicznego diamentu. Podczas swojego doktoratu Mark brał udział w kilku konferencjach, gdzie prezentował swoje prace. Po rocznym stażu podoktorskim w Bristolu, ukończył studia PGCE w dziedzinie Chemii na Uniwersytecie Zachodniej Anglii. Przed przyjazdem do Polski, przez dwa lata piastował stanowisko Head of Chemistry w brytyjskiej szkole międzynarodowej w Nairobi.

Wykład „Chemistry that we take for granted” jest wydarzeniem otwartym.

Osoby spoza naszej szkoły, zainteresowane udziałem w wykładzie prosimy o wysłanie maila na adres jakub.rusak@akademeia.edu.pl

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +