fbpx

Już w październiku 2021 ruszają nasze Kursy Przygotowawcze w wersji online. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów w wieku 12- 15 lat. Prosimy o kontakt pod adresem: akademeia.prep.courses@akademeia.edu.pl

Wróć
01.03.2018

Wykład otwarty Macieja Lewensteina

01.03.2018

Wykład otwarty Macieja Lewensteina

Kolejny z serii wykładów otwartych odbył się w naszej szkole w sobotę, 24 lutego o godz. 16:00. Dotyczył pojęcia abstrakcji tak jak jest ono pojmowane i wykorzystywane w nauce oraz w sztuce.

Wykład został poprowadzony przez Macieja Lewensteina – profesora fizyki i prawdziwego obywatela świata. Lewenstein jest wybitnym polskim uczonym, jednym z najczęściej cytowanych fizyków na świecie. Jego osiągnięcia i międzynarodowa kariera naukowa czynią go postacią, która może być wizytówką współczesnej polskiej nauki. Jest autorem znakomitej książki pt. „Polish Jazz Recordings and Beyond” poświęconej polskiemu jazzowi, stworzonej z intencją popularyzacji twórców polskiej muzyki jazzowej na świecie.

Prowadzący omówił formalną ideę abstrakcji opartą na matematyce. Wyjaśnił pojęcie modelowania w fizyce jako proces abstrakcji od detalu do esencji. Przedstawił przykłady od prostego wahadła po symulatory kwantowe.

Następnie omówił temat abstrakcji w sztukach wizualnych: od realizmu do impresjonizmu, kubizmu, abstrakcjonizmu i na końcu abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Prowadzący zilustrował fragmentami utworów współczesne trendy w muzyce na przykładzie jazzu: od harmonijnego swingu, po jazz modalny, free jazz aż do totalnej improwizacji.

Galeria zdjęć

Zwięczeniem wykładu był koncert muzyki improwizowanej w wykonaniu: Jerzego Mazzolla i Sebastiana Maca.

Jerzy Mazzoll – wirtuoz klarnetu basowego sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej w polskim jazzie, odciął się jednak od tego nurtu tworząc ideę Arythmic perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce.

Sebastian Mac – gitarzysta i producent, tworzy w nurcie muzyki eksperymentalnej głównie elektroakustycznej i improwizowanej. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Współpracował m.in. z Jerzym Mazzollem, Zdzisławem Piernikiem, Mikołajem Pałoszem, Pauliną Owczarek, Tomkiem Chołoniewskim, Rafałem Mazurem, Krakow Improvisers Orchestra.

calendarclockconversationGroup 4Facebooki_icon7zdocdocxgifjpgodpodsodtpdfpngpptpptxicon_speakertxticon_video_playxlszippictureShapelightbulbline_moremapOvalGroup 7Group 7Page 1Twitterzoom_inzoom_plus+