Zapraszamy na Dzień Otwarty – 20 stycznia 2019 o godz. 14:00. Dowiedz się więcej

19.12.2017

Wykład otwarty “The naked mind”

19.12.2017

Wykład otwarty “The naked mind”

Pierwszy z serii wykład otwarty odbył się 14 grudnia 2017 o godz. 19:00 w Akademeia High School.

Prowadzący – dr Maciej Kraus jest liderem działu strategii sprzedaży i pricingu w PwC oraz Head of Entrepreneurship Program w naszym liceum. Maciej jest doktorem ekonomii, autorem jednej z niewielu książek o praktycznym zastosowaniu ekonomii behawioralnej „The naked mind”. Wykłada ekonomię behawioralną na Stanford University oraz London Business School.

Jesteśmy przekonani, że podejmując decyzje dokonujemy mądrych i racjonalnych wyborów. Czy na pewno? Okazuje się, że często nie zdając sobie z tego sprawy, wykazujemy zachowania irracjonalne:

• Dlaczego nie potrafimy dotrzymać postanowień noworocznych? Przecież wiemy, że są dla nas dobre.
  • Dlaczego z powodu krótkoterminowych pokus jesteśmy w stanie porzucić nasze długoterminowe plany – np. wydajemy pieniądze na chwilowe zachcianki zamiast wpłacić je na lokatę albo odłożyć na starość?
  • Dlaczego wybieramy duże opakowania produktów, mimo, że cena za kg/litr tego nie uzasadnia?
  • Dlaczego 80% klientów kawiarni wybiera średni rozmiar napoju niezależnie od ceny i bezwzględnej wielkości?
  • Dlaczego większość klientów fast food wybiera zestaw (często powiększony) mimo, że to więcej kalorii niż całodzienne zapotrzebowanie?

Jak to możliwe? Czym jest ekonomia behawioralna?

Ograniczenia naszej racjonalności, preferencje społeczne i problemy z samokontrolą – właśnie takie zjawiska i to jak wpływają na zachowania jednostek w gospodarce zostały przedstawione i omówione w trakcie prelekcji.