fbpx

Poznaj naszą szkołę na comiesięcznym Online Open Evening – zarejestruj się już teraz!

Wróć
10.02.2021

Za nami perwsze seminarium z serii Science Talks

10.02.2021

Za nami perwsze seminarium z serii Science Talks

27 stycznia gościem naszej szkoły był prof. dr hab. Stanisław Mrówczyński, wybitny fizyk pracujący na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Warszawie. Prof. Mrówczyński swoim wykładem o Ziemi i jej miejscu we wszechświecie zainaugurował nasz nowy cykl seminariów naukowych „Science Talks”, w ramach którego uczniowie mogą głębiej poznać zagadnienia z zakresu biologii, chemii i fizyki.

W swojej prezentacji prof. Mrówczyński mówił o tym, jak pierwsi astronomowie postrzegali planety i gwiazdy oraz jakie metody stosowali podczas prowadzenia swoich badań. Następnie wyjaśnił, w jaki sposób postęp technologiczny umożliwił badanie odległych części kosmosu, w tym odkrywanie różnych mgławic i galaktyk. Wykład zainspirował uczestników do refleksji na temat życia we wszechświecie.

Prof. Mrówczyński nie tylko podzielił się swoją niesamowitą wiedzą, ale także odpowiadał na pytania uczniów dotyczące ich przyszłych wyborów zawodowych.

Uniczowie o seminarium:

What I found most appealing to me in prof. Mrówczyński’s lecture was that he answered my questions before I even knew I had them. It was very insightful and interesting to learn about how the “Geocentric Ptolemy’s model” actually works and how stars seem to be rather close but are much further away than I thought.  After the lecture finished I felt excited to read more about the things I have just learnt. I believe listening to this lecture broadened my interests and truly motivated me to learn more about our planet’s universe. The topic that was most interesting for me was the one regarding stars; I have always been interested in them but never had the opportunity to learn more about them.

Victoria

Humans are of course very small at a Universal scale, but I find myself forgetting that often when I look at how far science has taken us. It appears that the more we know about the workings of the world, the more insignificant we feel in comparison. This was very nicely explained in prof. Mrówczyński’s seminar where we could see how our species’ view on our place in the Universe changed dramatically over the centuries. I especially enjoyed how the poor relatively clueless astronomers were trying to explain the complex movement of celestial objects using perfectly circular orbits and were literally achieving a very primitive form of Fourier transform, over 1800 years before Fourier’s birth. That blew my mind.

Mateusz

calendarclockconversationGroup 4Facebooki_icon7zdocdocxgifjpgodpodsodtpdfpngpptpptxicon_speakertxticon_video_playxlszippictureShapelightbulbline_moremapOvalGroup 7Group 7Page 1Twitterzoom_inzoom_plus+