Zapraszamy na Dzień Otwarty – 20 stycznia 2019 o godz. 14:00. Dowiedz się więcej

27.02.2018

Zajęcia praktyczne z chirurgii małoinwazyjnej

27.02.2018

Zajęcia praktyczne z chirurgii małoinwazyjnej

Medycyna jest jednym z przedmiotów fakultatywnych w naszym liceum. Tym razem, uczniowie ćwiczyli umiejętności praktyczne z dziedziny chirurgi małoinwazyjnej.

W tym celu prowadzący zajęcia lek. Rafał Roszkowski przeprowadził zajęcia z użyciem trenażera laparoskopowego, czyli urządzenia stworzonego z myślą o początkowych szkoleniach laparoskopowych, podczas których lekarze stawiają pierwsze kroki w technikach laparoskopowych.

Nacisk jest kierowany głównie na rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz właściwe posługiwanie się narzędziami laparoskopowymi.

Rafał Roszkowski – lekarz. W roku 2014 ukończył Warszawski Uniwersytet Medyczny. W trakcie studiów brał czynny udział w działalności studenckich kół naukowych przy Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby oraz Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej. Asystował przy operacjach przeszczepienia wątroby.

Obecnie pracuje i specjalizuje się w dziedzinie chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, gdzie wykonuje się między innymi laparoskopowe resekcje guzów żołądka i jelit oraz operacyjnie leczy się otyłość. Szczególne zainteresowania to chirurgia ogólna, onkologiczna i medycyna ratunkowa.

Ukończył kurs ACLS stworzony przez American Heart Association. Działał w Stowarzyszeniu „Lubię Pomagam”, gdzie wspierał akcje promujące honorowe krwiodawstwo, publikował artykuły medyczne i udzielał porad dotyczących zdrowego stylu życia.