27.09.2022

Zajęcia z podstaw scenografii

27.09.2022

Zajęcia z podstaw scenografii

W każdą środę, nasi uczniowie – młodzi artyści biorą udział w zajęciach warsztatowych, które nazywamy Art Lab. Tym razem, warsztaty prowadziła Joanna Macha – scenograf, członek Polskiej Akademii Filmowej.

Zajęcia warsztatowe z cyklu HUMAN FORM dotyczą podstaw scenografii i koncentrują sie na 5 zmysłach: smaku, węchu, dotyku, słuchu, wzroku.

Zadaniem uczniów jest stworzenie przestrzeni z elementem ruchu, działania, interakcji. Za nimi pierwsza faza pracy projektowej:

1. Faza pierwsza – opracowanie koncepcji, scenariusza
  2. Faza druga – wybór miejsca na realizację działania
  3. Faza trzecia – dobór materiałów i wykonanie projektu
  4. Faza czwarta – prezentacja i omówienie zadania

– jeszcze sporo pracy przed nimi. Czekamy na efekt końcowy!

Joanna Macha – jedna z najzdolniejszych i najbardziej znanych polskich scenografek. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Obdarzona niezwykle plastyczną wyobraźnią i świadomością znaczenia detalu, dzięki czemu sugestywnie odtwarza tak realia przedwojennej Polski, jak i kiczowatą scenerię dancingów lat 80. czy atmosferę współczesnego prowincjonalnego miasta.

Autorka scenografii do takich filmów jak „Ile waży koń trojański?” (2008) Juliusza Machulskiego, „Drogówka”(2013) Wojciecha Smarzowskiego, „Serce, serduszko” (2014) Jana Jakuba Kolskiego, „Jack Strong” (2014) Władysława Pasikowskiego, „Córki dancingu” (2015) Agnieszki Smoczyńskiej, „Niewinne” (2016) Anne Fontaine, „Prosta historia o morderstwie” (2016) Arkadiusza Jakubika, „Pokot” (2016) Agnieszki Holland.

Laureatka nagrody za scenografię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orzeł za scenografię do filmu „Wenecja” (2010) Jana Jakuba Kolskiego oraz nominowana do nagrody Orzeł za scenografię do „Jacka Stronga”. Uhonorowana nagrodą „Master of Cinemagic” na VI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Cinemagic.pl w Warszawie.

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +