Blog
Jak nauka języków obcych wpływa na rozwój?

Jak nauka języków obcych wpływa na rozwój?

Dla młodzieży i dorosłych nauka języka obcego jest koniecznością. Umiejętność posługiwania się angielskim sprzyja podróżowaniu, zacieśnianiu więzi z osobami niepochodzącymi z naszego kraju, a także otwiera bramy do kariery naukowej czy zawodowej.

Stąd też coraz większe zainteresowanie uczniów i ich rodziców liceum językowym i kursami. Jednak nauka języka obcego to także sposób samodoskonalenia się. Ma też korzystny wpływ na rozwój inteligencji. Dlaczego? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

Rozwój mózgu

Mózgu nie można przeszczepić, trudno go zoperować, starzeje się z całym ciałem, a zaburzenia w jego funkcjonowaniu mogą zaprzepaścić wszelkie starania o godne i ciekawe życie. Żeby jak najdłużej pozostawał w doskonałej formie, należy go regularnie i intensywnie trenować. Ćwiczenia zapobiegają obumieraniu szarych komórek, których zanik wiąże się z problemami z koncentracją i zapominaniem, a w rezultacie może prowadzić do demencji.

Nic tak dobrze nie wpływa na rozwój szarych komórek, jak uczenie się czegoś nowego, przede wszystkim języków obcych. Szwedzcy naukowcy badali niektóre części mózgów osób, które chciały się podjąć nauki języka.

Najpierw wykonali badania przed intensywnym kursem, a potem po 3 miesiącach od momentu, kiedy dane osoby zaczęły się uczyć. Zauważono zmiany w obszarach odpowiedzialnych za pamięć, myślenie, ale i zdolności językowe. Im częściej osoby te stykały się z językiem i więcej czasu spędzały nad nauką, tym aktywność mózgu wzrastała.

Osoby, które znają więcej niż jeden język, mają lepszą pamięć, ale także są bardziej kreatywne niż te, które władają tylko językiem ojczystym. Są także mniej narażone na zachorowanie na Alzheimera albo demencję. Co więcej, nie tylko uczniowie liceum językowego, ale także dorośli mogą wpływać korzystnie na swój rozwój intelektualny poprzez naukę angielskiego lub innego języka obcego.

Poszerzanie horyzontów

Nauka języka obcego może stać się prawdziwą pasją, która z kolei pobudza do poznawania świata i kontaktu z przedstawicielami innych kultur. Obecnie mamy bardzo dużo okazji do tego, by obcować z językiem angielskim. I nie trzeba nawet wychodzić z domu!

Już podczas nauki można zacząć oglądanie filmów obcojęzycznych, czytanie książek w języku angielskim. Ba! Można nawet grać w gry online z ludźmi z całego świata, swobodnie z nimi konwersując na czacie czy przez videotelefon.

Takie możliwości docenia młodzież, która stoi przed wyborem szkoły średniej i zwykle interesuje się podjęciem nauki w liceum z maturą brytyjską. To zwykle ludzie otwarci na wiedzę, którą czerpią z różnych źródeł i nie boją się wyzwań. Znając język, poznają swoich rówieśników z całego świata, co też otwiera ich na inne, czasami bardzo odmienne kultury, uczy życzliwości i tolerancji, a także motywuje do podróżowania.

A oglądając, słuchając, czytając i podróżując, można nauczyć się o wiele więcej niż przeglądając jedynie podręczniki szkolne. Cały proces nauki jest więc rozwijający i umożliwia docieranie do nawet najbardziej ambitnych życiowych celów.

Pomoc w dorosłym życiu

Nauka języka obcego może być kluczem do sukcesu w życiu zawodowym, a to często przekłada się także na zadowolenie z życia rodzinnego. Poprzez systematyczną pracę nad umiejętnością porozumiewania się można realizować marzenia o konkretnym zawodzie, o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych czy turystycznych.

Ponadto intensywna nauka przez całe życie sprawia, że nawet człowiek w wieku bardzo dojrzałym wciąż sprawnie i samodzielnie funkcjonuje, radzi sobie doskonale z wyzwaniami dnia codziennego, ponieważ jego mózg pozostaje w doskonałej kondycji.

Podsumowanie

Być może absolwenci szkół podstawowych, którzy wybierają liceum językowe w Warszawie, nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak nauka języków obcych wpływa na ich postrzeganie świata, rozwój osobisty i funkcjonowanie mózgu.

Wybierają jednak warszawskie liceum z maturą brytyjską, ponieważ chcą doskonale władać językiem angielskim i ambitnie planują przyszłość. To, że nauka języków podnosi poziom inteligencji i umiejętność radzenia sobie z życiowymi problemami, na pewno jeszcze bardziej zachęci nie tylko uczniów, ale też ich rodziców do tego typu edukacji.

calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +