Czy warto być humanistą w XXI wieku?
Liceum humanistyczne może być doskonałą uczelnią dla młodego człowieka, dla którego światem są książki, który ceni kontakty z ludźmi, interesuje się historią, filozofią, ludzkimi dziejami i wyborami.
Specjalista z zakresu nauk humanistycznych ma ogromne możliwości na rynku pracy. Pracodawcy coraz częściej doceniają osoby o ogólnym wykształceniu, umiejące indywidualnie oceniać zjawiska i jasno się na ich temat wypowiadać.
Do grona najwybitniejszych humanistów należą między innymi: Leonardo Da Vinci, Michał Anioł czy Erazm z Rotterdamu.
Umiejętności współczesnego humanisty
Liceum polonistyczne i historyczne, opierające swój plan nauczania na szeroko pojętym humanizmie, pozwala na rozwój kompetencji miękkich.
Otwarty umysł, nastawienie na szukanie pozytywnego rozwiązania, szybkie adaptowanie się do zmian oraz inteligencja emocjonalna — osoba o takich umiejętnościach jest ceniona w szczególności w dużych zespołach.
Oczywiście od każdej reguły są odstępstwa, ale wielu humanistów to osoby komunikatywne, łatwo formujące swoje myśli, aktywne w pracy w grupie i dbające o rozwój osobisty.
W humanistycznym liceum w Warszawie mogą te kompetencje jeszcze rozwinąć, ale także wzmocnić umiejętności analityczne, techniczne oraz poznać języki obce.
Humanista na rynku pracy
Doskonale wykształceni humaniści radzą sobie bardzo dobrze na rynku pracy, ponieważ docenia się ich kreatywność, bardzo wszechstronną wiedzę i umiejętność krytycznej oceny.
Humanista może zostać nauczycielem, może też pracować w branży kreatywnej, reklamowej, wydawniczej lub kontynuować karierę naukową.
Liceum humanistyczne to znakomity wybór dla osób marzących o dziennikarstwie, pracy w dziale rekrutacji i obsłudze klienta, czyli wszędzie tam, gdzie liczy się rzeczowe, ale i ciekawe formułowanie myśli, doskonała poprawność językowa i kreatywność. Humaniści to także lektorzy w szkołach języków obcych.
W trakcie nauki w humanistycznym liceum uczniowie rozwijają warsztat pisarski i uczą się szybkiego poszukiwania informacji.
Humanista musi jedynie odpowiednio wyeksponować swoje umiejętności i podkreślić cechy, które są cenne dla przyszłego pracodawcy. Jest natomiast dobrze przygotowany do zmian. Łatwiej jest mu się przebranżowić niż wielu osobom z wykształceniem technicznym.
Liceum humanistyczne – przygotowanie do pracy w każdej branży
Wbrew powszechnej opinii humanista doskonale odnajdzie się także w typowo technologicznych branżach. Dobre komunikowanie się i prezentowanie myśli, umiejętność abstrakcyjnego myślenia, cechy przywódcze, rozumienie ludzi, cierpliwość i chęć do rozwoju to cechy humanisty przydatne nawet w firmach IT, badawczych czy inżynieryjnych.
To daje olbrzymie możliwości dobrze wykształconemu humaniście, który poznał języki obce, literaturę światową, kultury i religie, nurty filozoficzne, doskonale orientuje się we współczesnym świecie: w jego podstawach mających źródło w historii i w wydarzeniach najnowszych. Współczesna humanistyka ma wiele do zaoferowania inżynierom, fizykom czy ekonomistom!