Wykład otwarty
Abstrakcja w nauce i sztuce
Prowadzi:
Maciej Lewenstein
Wybitny polski uczony, jeden z najczęściej cytowanych fizyków na świecie
Prowadzi:
Maciej Lewenstein
Wybitny polski uczony, jeden z najczęściej cytowanych fizyków na świecie

 Wykład otwarty
„Abstrakcja w nauce i sztuce”

Od symulatorów kwantowych do swobodnej improwizacji w jazzie.

Zapraszamy na wykład otwarty w sobotę 24 lutego o godz. 16:00 w Akademeia High School przy ul. Ledóchowskiej 2 w Warszawie.

W czasie wykładu prowadzący przedstawi pojęcie abstrakcji tak jak jest ono pojmowane i wykorzystywane w nauce oraz w sztuce. Omówi formalną ideę abstrakcji opartą na matematyce.

Wyjaśni pojęcie modelowania w fizyce jako proces abstrakcji od detalu do esencji.

Przedstawi przykłady od prostego wahadła po symulatory kwantowe. Następnie omówi temat abstrakcji w sztukach wizualnych: od realizmu do impresjonizmu, kubizmu, abstrakcjonizmu i na końcu abstrakcyjnego ekspresjonizmu.

Prowadzący zilustruje fragmentami utworów współczesne trendy w muzyce na przykładzie jazzu: od harmonijnego swingu, po jazz modalny, free jazz aż do totalnej improwizacji.



Maciej Lewenstein

Profesor fizyki i prawdziwy obywatel świata.

Lewenstein jest wybitnym polskim uczonym, jednym z najczęściej cytowanych fizyków na świecie. Jego osiągnięcia i międzynarodowa kariera naukowa czynią go postacią, która może być wizytówką współczesnej polskiej nauki.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. polskiego „Nobla” – Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk.

Od 2005 roku mieszka i pracuje w Barcelonie. Fizyk pasjonuje się muzyką jazzową. Wspólnie z Tomaszem Stańko powołał do życia „Projekt Barcelona”, polsko – hiszpańskie przedsięwzięcie artystyczne z jazzem, poezją i nauką w tle.

Jest autorem znakomitej książki pt. „Polish Jazz Recordings and Beyond” poświęconej polskiemu jazzowi, stworzonej z intencją popularyzacji twórców polskiej muzyki jazzowej na świecie.

 

 

Książka Macieja Lewensteina jest bardzo ważnym wkładem w historię jazzu w Polsce. Jest to bardzo szczegółowe i dogłębne kompedium wiedzy, które porządukuje i przedstawia wszystkie najważniejsze polskie nagrania jazzowe. Nie znam żadnej innej książki tego rodzaju. Jest to absolutnie obowiązkowa lektura zarówno dla profesjonalistów, jak i entuzjastów jazzu – w Polsce i poza nią.”
Tomasz Stańko

„Nie ma drugiej takiej książki. Mimo, że w ciągu ostatniej dekady opublikowano kilka książek o polskim jazzie, żadna z nich nie koncentruje się na nagraniach jazzowych, dotyczą one głównie biograficznych i historycznych aspektów polskiego jazzu. Książka pana Lewensteina jest idealnym ich uzupełnieniem.”
Adam Baruch

 

Agenda

16:00 – 17:00 
Wykład Macieja Lewensteina „Abstrakcja w nauce i sztuce: od symulatorów kwantowych do swobodnej improwizacji w jazzie”

17:00 – 17:30
Koncert  muzyki improwizowanej: Jerzy Mazzoll (klarnety) & Sebastian Mac (gitara)

Jerzy Mazzoll – wirtuoz klarnetu basowego sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej w polskim jazzie, odciął się jednak od tego nurtu tworząc ideę Arythmic perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce. Do długiej listy współpracowników Mazzolla (m.in. Derek Bailey, Django Bates, Peter Brötzmann i Kazik Staszewski) doszli niedawno kolejni: duet Skalpel, Marcin Dymiter, Jerzy Przeździecki i Micromelancolie. Ostatni projekt Mazzolla to MazzSacre i wydany wiosną 2015 r. album +.

Sebastian Mac – gitarzysta i producent, tworzy w nurcie muzyki eksperymentalnej głównie elektroakustycznej i improwizowanej. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Współpracował m.in. z Jerzym Mazzollem, Zdzisławem Piernikiem, Mikołajem Pałoszem, Pauliną Owczarek, Tomkiem Chołoniewskim, Rafałem Mazurem, Krakow Improvisers Orchestra, Krzysztofem Cybulskim, Robertem Knuthem, Treverem Hagenem, Janem Bernadem, Dorotą Porowską, Jewgienijem Korniagiem, Pawłem Miśkiewiczem.

17:30 – 19:00
Zapraszamy na zdrowy i smaczny poczęstunek


Rejestracja

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązuje rejestracja. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Rejestracja została zakończona. Zapraszamy na kolejne wydarzenia w Akademeia High School.

 

O wykładzie O prowadzącym Agenda Zarejestruj się
calendar clock conversation Group 4 Created with Sketch. Facebook Created with Sketch. i_icon Created with Sketch. 7z Created with Sketch. doc Created with Sketch. docx Created with Sketch. gif Created with Sketch. jpg Created with Sketch. odp Created with Sketch. ods Created with Sketch. odt Created with Sketch. pdf Created with Sketch. png Created with Sketch. ppt Created with Sketch. pptx Created with Sketch. icon_speaker Created with Sketch. txt Created with Sketch. icon_video_play Created with Sketch. xls Created with Sketch. zip Created with Sketch. picture Created with Sketch. Shape Created with Sketch. lightbulb line_more Created with Sketch. map Oval Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Group 7 Created with Sketch. Page 1 Created with Sketch. Twitter Created with Sketch. zoom_in Created with Sketch. zoom_plus Created with Sketch. +