fbpx

Już w październiku 2021 ruszają nasze Kursy Przygotowawcze w wersji online. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów w wieku 12- 15 lat. Prosimy o kontakt pod adresem: akademeia.prep.courses@akademeia.edu.pl

Wykład otwarty
Abstrakcja w nauce i sztuce
Prowadzi:
Maciej Lewenstein
Wybitny polski uczony, jeden z najczęściej cytowanych fizyków na świecie
Prowadzi:
Maciej Lewenstein
Wybitny polski uczony, jeden z najczęściej cytowanych fizyków na świecie

 Wykład otwarty
“Abstrakcja w nauce i sztuce”

Od symulatorów kwantowych do swobodnej improwizacji w jazzie.

Zapraszamy na wykład otwarty w sobotę 24 lutego o godz. 16:00 w Akademeia High School przy ul. Ledóchowskiej 2 w Warszawie.

W czasie wykładu prowadzący przedstawi pojęcie abstrakcji tak jak jest ono pojmowane i wykorzystywane w nauce oraz w sztuce. Omówi formalną ideę abstrakcji opartą na matematyce.

Wyjaśni pojęcie modelowania w fizyce jako proces abstrakcji od detalu do esencji.

Przedstawi przykłady od prostego wahadła po symulatory kwantowe. Następnie omówi temat abstrakcji w sztukach wizualnych: od realizmu do impresjonizmu, kubizmu, abstrakcjonizmu i na końcu abstrakcyjnego ekspresjonizmu.

Prowadzący zilustruje fragmentami utworów współczesne trendy w muzyce na przykładzie jazzu: od harmonijnego swingu, po jazz modalny, free jazz aż do totalnej improwizacji.


Maciej Lewenstein wyklad otwarty Akademeia High School
Maciej Lewenstein

Profesor fizyki i prawdziwy obywatel świata.

Lewenstein jest wybitnym polskim uczonym, jednym z najczęściej cytowanych fizyków na świecie. Jego osiągnięcia i międzynarodowa kariera naukowa czynią go postacią, która może być wizytówką współczesnej polskiej nauki.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. polskiego „Nobla” – Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk.

Od 2005 roku mieszka i pracuje w Barcelonie. Fizyk pasjonuje się muzyką jazzową. Wspólnie z Tomaszem Stańko powołał do życia „Projekt Barcelona”, polsko – hiszpańskie przedsięwzięcie artystyczne z jazzem, poezją i nauką w tle.

Jest autorem znakomitej książki pt. „Polish Jazz Recordings and Beyond” poświęconej polskiemu jazzowi, stworzonej z intencją popularyzacji twórców polskiej muzyki jazzowej na świecie.

 

 

Książka Macieja Lewensteina jest bardzo ważnym wkładem w historię jazzu w Polsce. Jest to bardzo szczegółowe i dogłębne kompedium wiedzy, które porządukuje i przedstawia wszystkie najważniejsze polskie nagrania jazzowe. Nie znam żadnej innej książki tego rodzaju. Jest to absolutnie obowiązkowa lektura zarówno dla profesjonalistów, jak i entuzjastów jazzu – w Polsce i poza nią.”
Tomasz Stańko

“Nie ma drugiej takiej książki. Mimo, że w ciągu ostatniej dekady opublikowano kilka książek o polskim jazzie, żadna z nich nie koncentruje się na nagraniach jazzowych, dotyczą one głównie biograficznych i historycznych aspektów polskiego jazzu. Książka pana Lewensteina jest idealnym ich uzupełnieniem.”
Adam Baruch

 

Agenda

16:00 – 17:00 
Wykład Macieja Lewensteina “Abstrakcja w nauce i sztuce: od symulatorów kwantowych do swobodnej improwizacji w jazzie”

17:00 – 17:30
Koncert  muzyki improwizowanej: Jerzy Mazzoll (klarnety) & Sebastian Mac (gitara)

Jerzy Mazzoll – wirtuoz klarnetu basowego sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej w polskim jazzie, odciął się jednak od tego nurtu tworząc ideę Arythmic perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce. Do długiej listy współpracowników Mazzolla (m.in. Derek Bailey, Django Bates, Peter Brötzmann i Kazik Staszewski) doszli niedawno kolejni: duet Skalpel, Marcin Dymiter, Jerzy Przeździecki i Micromelancolie. Ostatni projekt Mazzolla to MazzSacre i wydany wiosną 2015 r. album +.

Sebastian Mac – gitarzysta i producent, tworzy w nurcie muzyki eksperymentalnej głównie elektroakustycznej i improwizowanej. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Współpracował m.in. z Jerzym Mazzollem, Zdzisławem Piernikiem, Mikołajem Pałoszem, Pauliną Owczarek, Tomkiem Chołoniewskim, Rafałem Mazurem, Krakow Improvisers Orchestra, Krzysztofem Cybulskim, Robertem Knuthem, Treverem Hagenem, Janem Bernadem, Dorotą Porowską, Jewgienijem Korniagiem, Pawłem Miśkiewiczem.

17:30 – 19:00
Zapraszamy na zdrowy i smaczny poczęstunek


Rejestracja

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązuje rejestracja. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Rejestracja została zakończona. Zapraszamy na kolejne wydarzenia w Akademeia High School.

 

O wykładzie O prowadzącym Agenda Zarejestruj się
calendarclockconversationGroup 4Facebooki_icon7zdocdocxgifjpgodpodsodtpdfpngpptpptxicon_speakertxticon_video_playxlszippictureShapelightbulbline_moremapOvalGroup 7Group 7Page 1Twitterzoom_inzoom_plus+