fbpx

Akademeia Virtual Open Day on Saturday, October 16th at 10:00am. All invited. Registration required. 

Liceum Akademeia
Przestrzeń szkolna

Przestrzeń, która stwarza możliwości

Architektura powinna stymulować, inspirować, dawać uczniom poczucie bycia w ważnym i wyjątkowym miejscu. Chcemy, żeby nasza szkoła była miejscem, do którego chce się wracać.

We wrześniu 2017 przenieśliśmy się do nowego budynku w Miasteczku Wilanów, zaprojektowanego przez wielokrotnie nagradzane studio architektoniczne Medusa Group. 

Aby wspierać nasze cele edukacyjne stworzyliśmy:

Profesjonalną przestrzeń do pracy akademickiej

 • Nowoczesne laboratoria biologiczne, chemiczne, fizyczne
 • Przestronne sale dydaktyczne

Wyjątkową przestrzeń do zajęć artystycznych i pracy twórczej

 • Stumetrowa pracownia artystyczna
 • Pracownia multimedialna
 • Sala muzyczna ze studiem nagrań
 • Studio fotograficzne
 • Audytorium teatralne

Komfortową przestrzeń sportową

 • Sala z boiskiem i rozległym zapleczem sportowym

Inspirującą przestrzeń do pracy własnej i relaksu

 • Eko-dach
 • Zielone patio
 • Kantyna i kafeteria
 • Świetlice
 • Wirtualny spacer po szkole

Nasza szkoła promuje ekologiczny, zdrowy tryb życia

Chcemy zwiększyć świadomość naszych uczniów, mówić o potrzebie dbania o środowisko. Tworzymy ekologiczny ogród na dachu szkoły z możliwością uprawy ziół, warzyw i owoców. Posiłki serwowane w naszej stołówce będą opracowane przez dietetyka. W przestrzeni wspólnej przewidziany jest duży ogród tak, by wiosną i latem uczniowie mogli spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.

 

Nagrody i wyróżnienia

Budynek naszego liceum otrzymał certyfikat LEED Platinum

W programie certyfikacji ekologicznej LEED nasz budynek uzyskał najwyższy poziom Platinium. Potwierdza to, że jest on obiektem zrównoważonym o najwyższym standardzie zastosowanych rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych.

Obecnie na świecie tylko 64 szkoły otrzymały certyfikat LEED Platinium w tym zaledwie 8 projektów poza Stanami Zjednoczonymi. Zaledwie 2 obiekty edukacyjne w Europie – w Polsce i Grecji – mogą poszczycić się platynową certyfikacją.


Budynek naszej szkoły zaprojektowany przez Medusa Group został uznany za najlepszy obiekt użyteczności publicznej w Polsce w ramach plebiscytu European Property Award 2019-2020 (link).

Jurorzy docenili oryginalność rozwiązań projektowych oraz filozofię naszego budynku, który umyka wyobrażeniu na temat typowych obiektów edukacyjnych w Polsce.


Zwycięstwo w IV edycji Konkursu Architektonicznego Prezydenta M.St. Warszawy w kategorii “Najlepszy budynek użyteczności publicznej 2017”

W uzasadnieniu Jury czytamy:
Obiekt nominowano za oryginalną i spójną architekturę, a zarazem skromność środków wyrazu. Atrakcję stanowią tarasowe schody prowadzące do ogrodu na dachu. Budynek jest unikatowy, daleki od typowych rozwiązań dominujących w projektowaniu szkół publicznych.”

Wyniki konkursu: link 


Jesteśmy Laureatem VII edycji Konkursu Architektonicznego POLITYKI. Organizatorzy Konkursu przyznają:

Przyznając Nagrodę Architektoniczną POLITYKI chcemy pokazywać i promować realizacje stanowiące symbol dobrego smaku, przyjazne ludziom i w oczywisty sposób poprawiające estetykę otoczenia. Do naszego przedsięwzięcia co roku zapraszamy wybrane grono osób, którym leży na sercu wygląd polskich miast i wsi: najwybitniejszych architektów i urbanistów, krytyków architektury, przedstawicieli stowarzyszeń działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej czy też znanych artystów.

Wyniki konkursu: link


Wnętrze naszego liceum zostało wyróżnione nagrodą główną w Konkursie Property Design 2018 w kategorii Design – Wnętrza. W uzasadnieniu czytamy:

W tej kategorii nagrodę otrzymała Akademeia High School będąca jedną z najbardziej inspirujących architektonicznie szkół na edukacyjnej mapie Polski. Projekt prywatnego liceum w warszawskim Wilanowie wykonało biuro projektowe Medusa Group. Za wnętrza, obok Medusy, odpowiada Studio Rygalik. Szkoła jest oryginalna pod wieloma względami – tworzy nową kategorię w swojej klasie i stanowi przykład harmonijnego łączenia wymogów otoczenia, uwarunkowań technicznych, architektury i szczególnej misji edukacyjnej. To kolejna inwestycja kategorii premium stworzona przez Tacit Investment.

Wyniki konkursu: link


SARP Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało naszej szkole Wyróżnienie w Konkursie Nagroda Roku SARP w kategorii Budynek Oświaty za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w Polsce 2017r. Honorowy patronat nad Konkursem objął Wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński.

Wyniki konkursu: link


Zdobyliśmy nagrodę za najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny bez certyfikatu (bądź precertyfikowany) – PLGBC Green Building Award 2017 –  w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego

Ideą konkursu i przyznawanych w nim PLGBC Green Building Awards jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla ekologicznego budownictwa.

“Budynek liceum Akademeia wyróżnia się znakomitą architekturą na światowym poziomie, sprzyjającą kształtowaniu poczucia wspólnoty i współodpowiedzialności środowiskowej wśród młodzieży.” 
Aleksandra Witeczek, Politechnika Śląska

Wyniki konkursu: link

Autorzy: medusagroup
Architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorska – architekci: Beata Bańka, Mariusz Okrajek, Anna Pawełczyk, Jarosław Przybyłka, Michał Sokołowski, Mateusz Rymar, Konrad Basan, Piotr Dećko, Michał Laskowski
Architektura wnętrz: medusagroup, Studio Rygalik
Inwestor: Tacit Investment

calendarclockconversationGroup 4Facebooki_icon7zdocdocxgifjpgodpodsodtpdfpngpptpptxicon_speakertxticon_video_playxlszippictureShapelightbulbline_moremapOvalGroup 7Group 7Page 1Twitterzoom_inzoom_plus+